Wix 46189 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$25.40
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46189
Condition: New
UPC: 765809461895
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings AF946
- ACDelco A1243C
- Cenex CA4170
- Citgo Petroleum AF417
- Kralinator LA1408
- Toyota 1780164040
- ACDelco A1312C
- Altrom Group 3602425
- Autopart International 5000312881
- Baldwin PA2170
- Baldwin WA1213
- BAP Geon 1101521
- BAP Geon 1101523
- Beck/Arnley 0421426
- Beck/Arnley 0421427
- American Parts 94189
- Car Care AF3874
- CARQUEST Premium 88189
- CEW 3074017
- CEW 3074018
- Champion Filters CAP3874
- Crosland 9133
- Crosland 9148
- DENSO 1432073
- DENSO 1432082
- Deutsch A776
- Donaldson P500031
- Facet AP4360
- Fram CA3874
- Fram CA6394
- General Motors 25147096
- General Motors 25175290
- Hastings AF895
- Heritage HA3874
- Hitachi Construction Machinery 4251527
- IAPCO A0158002
- IAPCO A0161027
- IAPCO A0161028
- IAPCO AF66
- Inducontro AA1073
- IPS 45214
- IPS 45215
- IPS 45231
- Jiffy Lube HA3874
- Kralinator LA1314
- Lazorlite L113646
- Lazorlite L114448
- Luberfiner AF 369
- Luberfiner AF 417
- Luberfiner AP 146
- Mighty A24360
- Mighty AF 417
- Mighty AP4360
- NAPA Gold Filters 6189
- OMNIPARTS 922010106
- Phillips 66 WA6189
- PUREPRO AF417
- Purolator A 24360
- Purolator AF4360
- Repco 1101521
- Repco 1101523
- Bosch 73335
- Bosch 73397
- Sakura A-1187
- Security Filters AF369
- Security Filters AF417
- Service Champ AF4360
- Specialist's Choice OPA4360
- Tecnocar A875
- Texaco HSA604
- Toyota 1780164010
- Ultra-8 3602425
- Unocal 76 AF6189
- Vera 1102241
- Vera 1102258
- Warner AF417
- Warner WAF417
- Western Auto 5253687
- Western Auto 7454945
- Wix 46189
- Worldparts W27683
- Purolator A24360
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 12.187 |
| Width | 6.125 |
| Height | 1.661 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Synthetic |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 160 |
| UPC | 765809461895 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 7" (17.8 cm) |
| Package Width: | 2.3" (5.7 cm) |
| Package Height: | 13.5" (34.3 cm) |
1 Year Warranty