Wix 46186 Air Filter
WIX Air Filter Round Panel
$18.93
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46186
Condition: New
Made in Korea
UPC: 765809461864
Weight: 0.51 lbs (0.23 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N E-0890
- Deutsch A184
- K&N E-9209
- ACDelco A1203C
- Cenex CA415
- Citgo Petroleum CA4613
- Fram CA6376
- Purolator A34613
- Wix 46186
- Suzuki 1378086000
- Luberfiner AF52-1
- ACDelco A1203CF
- ACDelco PC 2171 E
- BluePrint Engines ADK 82212
- Altrom Group 3603505
- Japan Parts 20-05-598
- Japan Parts 20-08-813
- Atlas (Canada) A11
- Auto Extra 61946186
- Auto Pride Filters CFA939AP
- Lonestar Auto Tech A2901
- Autopart International 5000202731
- Autopro 4186
- Baldwin PA2216
- BAP Geon 1100106
- Beck/Arnley 0421448
- American Parts 94186
- Bosch 5260WS
- Bosch S 3785
- Bravo BA4613
- CARQUEST Premium 88186
- CARQUEST Premium AG 1387
- CARQUEST Standard BA4613
- CARQUEST Standard R88186
- Casite CFA939
- Champion W 249
- Champion W 259
- Champion Filters CAP6376
- Mopar 0AC00281
- Coopers AG 1387
- Delphi AF0455
- DENSO 1432070
- ECOGARD XA4613
- Federated AF939F
- Filtron AK 337
- Firestone Ride-Rite AF415
- General Motors 25099249
- General Motors 96055471
- GK Industries AF6376
- Gonher GA142
- Group 7 VA4613
- Hastings AF939
- Hastings CFA939
- Hengst E823L
- Heritage HA6376
- Hoffer Products 8200220
- Interfil F63A76
- IPS IFA-2223
- IPS IFA-3813
- Jakoparts J1328013
- Japan Parts FA-813
- Japan Parts FA-813S
- Japan Parts FA-890
- Japan Parts FA-890S
- Japan Parts JFA-813
- Japan Parts JFA-813S
- Japan Parts JFA-890
- Japan Parts JFA-890S
- Jiffy Lube A34613
- Jiffy Lube HA6376
- Jiffy Lube JLA4613
- K&N E-9193
- Kralinator LA1251
- Lazorlite L114960
- Luberfiner AF 415
- MAHLE LX 544
- Mann-Filter C 2223
- Meat & Doria 16220
- Meyle 33-12 321 0005
- MicroGard GA34613
- MicroGard MGA6376
- MicroGard MGA46186
- Mighty A 4613
- Mileguard MA6376
- Motaquip VFA 850
- Mueller PA707
- NAPA Gold Filters 6186
- NAPA ProSelect Filters 26186
- Nipparts J1328013
- Nippon 1378086000
- OMNIPARTS 922010105
- Parts Plus AF415
- Parts Master 66186
- Pennzoil PZA182
- Pentius PAB6376
- Performax PA182
- Phillips 66 WA6186
- Power Flo SA34613
- Premium Guard PA4613
- Premium Guard PA4613F
- Pro-Tec 305
- Pro-Gauge PGA4613
- Professionals Choice QA4613
- Promotive AF4613
- Promotive D4613
- Pronto PA4613
- Pronto PA6376
- PUREPRO A4613
- Purflux A1358
- Purolator AF4613
- Quaker State QSA6376
- Bosch 73393
- Ryco A1285
- Sakura A-1411
- Schupp SL 6603
- Security Filters AF415
- Security Filters AF521
- Security Filters SA415
- Service Champ AF4613
- Service Pro MA4613
- Shell SHA107
- Specialist's Choice OPA4613
- Suzuki 13780-60B00
- Suzuki 13780-60B00-000
- Suzuki 1378086000000
- Suzuki 99000-990YJ-003
- Tecnocar A2007
- Texaco HSA704
- Texaco T107
- Texaco TA107
- Tires Plus AF415
- Trust AF415
- TVI TVI4613
- Ultra-8 3603505
- Union Japan A-917
- Unocal 76 AF6186
- VAICO V64-0072
- Valeo 585673
- Vera 1103131
- VIC A-946-A
- WALMI WA6376
- Warner AF415
- Warner WAF415
- Western Auto 7453772
- Wix Europe WA6044
- Worldparts W27713
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 1.810 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Round Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Bottom | 8.822 |
| Outer Diameter Top | 9.450 |
| Media Material | Synthetic |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 65 |
| UPC | 765809461864 |
| Origin Country: | KR |
| Weight: | 0.51 lbs (0.23 kg) |
| Package Length: | 10.5" (26.7 cm) |
| Package Width: | 2" (5.1 cm) |
| Package Height: | 11.5" (29.2 cm) |
1 Year Warranty