Wix 46183 Air Filter
WIX Air Filter Round Panel
$16.78
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46183
Condition: New
Made in Korea
UPC: 765809461833
Weight: 0.51 lbs (0.23 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Crosland 9157
- Hastings AF904
- K&N E-9106
- Cenex CA3700
- Citgo Petroleum AF370
- Service Champ AF6183
- ACDelco A 1199 C
- ACDelco PC 2297 E
- ACDelco PC 635
- BluePrint Engines ADT 32223
- Altrom Group 3602420
- Japan Parts 20-02-226
- Atlas (Canada) A137
- Lonestar Auto Tech A2701
- Autopart International 5000204281
- Baldwin PA2207
- BAP Geon 1101529
- Beck/Arnley 0421444
- American Parts 94183
- Bosch 0 986 AF2 228
- Bosch 1 987 429 122
- Bosch S 9122
- Car Care AF4940
- CARQUEST Premium 88183
- CARQUEST Premium AG 808
- Champion CAF100211R
- Champion W 211
- Champion W 211/606
- Champion Filters CAP4940
- Coopers AG 808
- Delphi AF0234
- DENSO 1432093
- Deutsch A213
- ECOGARD XA4467
- Facet A4467
- Facet AP4467
- Febi-Bilstein 27285
- Filtron AK 340
- Firestone Ride-Rite AF370
- Fram CA4940
- GK Industries AF4940
- Gonher GA4940
- Group 7 VA4467
- Hengst E549L
- Heritage HA4940
- Hoffer Products 8200295
- IAPCO AF72
- Interfil F49A40
- IPS IFA-3226
- Jakoparts J1322026
- Japan Parts FA-226
- Japan Parts FA-226S
- Japan Parts JFA-226
- Japan Parts JFA-226S
- Jiffy Lube HA4940
- Jiffy Lube JLA4467
- Kolbenschmidt 4329-AR
- Kolbenschmidt 50 014 329
- Kralinator LA1172
- Lazorlite L114294
- Luberfiner AF 370
- M Filter MA 6774
- MAHLE LX 729
- Mann-Filter C 2645/1
- Mapco 60467
- Meat & Doria 16295
- Meyle 30-12 321 0003
- Micro Filters WA 1215
- MicroGard GA44467
- Mighty A 4467
- Mighty A44467
- Mighty AF370
- Motaquip VFA 542
- Motorcraft FA1126
- Mueller PA109
- NAPA Gold Filters 6183
- Nipparts J1322026
- OMNIPARTS 922010104
- PBR AI-3670
- Parts Plus AF370
- Pennzoil PZA171
- Pentius PAB4940
- Performax PA171
- Phillips 66 WA6183
- Power Flo SA44467
- Premium Guard PA4467
- Pro-Gauge PGA4467
- Promotive A44467
- Pronto PA4467
- PUREPRO A4467
- Purflux A840
- Purolator A 44467
- Purolator A49205
- Purolator AF4467
- Quaker State QSA4940
- Repco RAF294
- Bosch 73334
- Ryco A448
- Sakura A-1129
- Sakura FA-1129
- Schupp SL 8760
- Security Filters AF370
- Service Champ AF4467
- Service Pro MA4467
- Sofima S 7199 A
- Specialist's Choice OPA4467
- Tecnocar A109
- Teho 2351
- Teho 351
- Texaco HSA686
- Texaco TA101
- Tires Plus AF370
- Toyota 1480111100
- Toyota 1780110030
- Toyota 178011003083
- Toyota 1780111100
- Toyota 178011110083
- Toyota 1780111030
- Toyota 1780111110
- UFI 27.199.00
- Ultra-8 3602420
- Union Japan A-165
- Unocal 76 AF6183
- Valeo 585704
- Vera 1102639
- VIC A-157-A
- WALMI WA4940
- Warner AF370
- Warner WAF370
- Western Auto 5253513
- Wix 46183
- Wix Europe WA6046
- Worldparts W27711
- Purolator A44467
- Toyota 1780110030
- Toyota 178011003083
- Toyota 1780111100
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 1.850 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Round Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Bottom | 9.350 |
| Outer Diameter Top | 10.080 |
| Media Material | Synthetic |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 60 |
| UPC | 765809461833 |
| Origin Country: | KR |
| Weight: | 0.51 lbs (0.23 kg) |
| Package Length: | 10.5" (26.7 cm) |
| Package Width: | 2" (5.1 cm) |
| Package Height: | 11.5" (29.2 cm) |
1 Year Warranty