Wix 46180 Air Filter
WIX Air Filter
$14.18
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46180
Condition: New
UPC: 765809461802
Weight: 0.84 lbs (0.38 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N E-0890
- Deutsch A608
- Hastings AF868
- ACDelco A925C
- Cenex CA925
- Citgo Petroleum CA4342
- Fram CA3902
- Purolator A24342
- Wix 46180
- ACDelco A925CF
- Atlas (Canada) A111
- Auto Extra 61946180
- Auto Pride Filters CFA925AP
- Autopart International 5000202711
- Autopro 4180
- Baldwin PA2136
- American Parts 94180
- Bosch 5056WS
- Bravo BA4342
- Cam2 AF925
- Canadian Tire 2331606
- Car Care A925C
- Car Care AF3902
- CARQUEST Premium 88180
- CARQUEST Standard BA4342
- CARQUEST Standard R88180
- Casite CFA925
- Champion Automotive AF450
- Champion Filters CAR3902
- Champion Filters 81980
- Mopar 0AC00250
- DENSO 1433391
- Donaldson P537375
- Driveworks DW24342
- ECOGARD XA4342
- Evergard EA4342
- Facet A4342
- Federated AF868F
- Federated PA4342F
- Firestone Ride-Rite CF4342
- Fleetguard AF4955
- General Motors 25043504
- Gonher GA253
- Group 7 VA4342
- Heritage HA3902
- Inducontro AA1040
- Interfil F39A02
- Jiffy Lube A24342
- Jiffy Lube HA3902
- Jiffy Lube JLA4342
- Kendall KA53
- Kralinator LA1205
- Luberfiner AF925
- Mann-Filter MA1068
- MicroGard GA24342
- MicroGard MGA3902
- MicroGard MGA46180
- Mighty A4342
- Mileguard MA3902
- Minit-Lube AF4342
- NAPA Gold Filters 6180
- NAPA ProSelect Filters 26180
- Nationwise NW3902
- Nu-Tech N0601
- Parts Plus AF925
- Parts Master 66180
- Pennzoil PZA148
- Pentius PAB3902
- Performax PA148
- Phillips 66 PA6180
- Pit Stop PSA53
- Power Flo SA24342
- Premium Guard PA4342
- Prime Guard Filters PAF4342
- Pro-Tec 253
- Pro-Gauge PGA4342
- Professionals Choice QA4342
- Promotive AF4342
- Promotive AF925
- Pronto PA3902
- Pronto PA4342
- PUREPRO A4342
- Purolator AF4342
- Purolator TECH TA24342
- Quaker State QSA3902
- Security Filters AF925
- Service Champ AF4342
- Shell SA81
- Shell SHA71
- Specialist's Choice OPA4342
- Texaco TA71
- Texaco TA71B
- Tires Plus CF4342
- Trust AF925
- Unocal 76 AF6180
- WALMI WA3902
- Warner AF925
- Warner WAF925
- Western Auto 7455595
- Western Auto 7459894
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 5.982 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 3.625 |
| Outer Diameter Bottom | 5.750 |
| Outer Diameter Top | 5.750 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | D |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 195 |
| UPC | 765809461802 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 0.84 lbs (0.38 kg) |
| Package Length: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Width: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Height: | 8.8" (22.2 cm) |
1 Year Warranty