Wix 46179 Air Filter
WIX Air Filter
$14.40
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46179
Condition: New
UPC: 765809461796
Weight: 0.84 lbs (0.38 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N E-0850
- Deutsch A607
- Cenex CA9050
- Fram CA3924
- Purolator A14347
- Wix 46179
- Shell SHA68
- ACDelco A905C
- ACDelco A905CF
- Atlas (Canada) A99
- Auto Extra 61946234
- Auto Pride Filters CFA905AP
- Autopart International 5000202700
- Baldwin PA2134
- American Parts 94179
- Bosch 5008WS
- Bravo BA4347
- Cam2 AF905
- Canadian Tire 2330898
- Car Care A905C
- Car Care AF3924
- CARQUEST Premium 88179
- CARQUEST Standard BA4347
- CARQUEST Standard R88234
- Casite CFA905
- Caterpillar 3I1569
- Champion Automotive AF453
- Champion Filters CAR3924
- Mopar F00AF905
- Citgo Petroleum CA4347
- Donaldson P528227
- Donaldson P607326
- Dynalife CNA3924
- ECOGARD XA4347
- Evergard EA4347
- Facet A905
- Federated AF905
- Federated AF905F
- Firestone Ride-Rite CF905
- Fleetguard AF4602
- General Motors 25043119
- General Motors 25098632
- Gonher GA153
- Continental Elite A905
- Grease Monkey GMA905
- Group 7 VA4347
- Hastings AF905
- Heritage HA3924
- Inducontro AA1042
- Interfil F39A24
- Jiffy Lube A14347
- Jiffy Lube HA3924
- Jiffy Lube JLA4347
- K Mart KA81
- K Mart MPA81
- Kendall A905
- Kendall KA34
- Kralinator LA1230
- Luberfiner AF905
- Luberfiner AF905-1
- Meijer MA51
- MicroGard GA14347
- MicroGard MGA46234
- Mighty A3924
- Mighty A905
- Mileguard MA3924
- Minit-Lube A905
- Motorcraft FA1094
- NAPA Gold Filters 6179
- NAPA ProSelect Filters 26234
- Nationwise NW3924
- Parts Plus AF905
- Parts Master 66234
- Pennzoil PZA135
- Performax PA135
- Phillips 66 PA4347
- Pit Stop PSA34
- Power Flo SA14347
- Precision Tune AF905
- Premium Guard PA4347
- Prime Guard Filters PAF4347
- Pro-Tec 255
- Pro-Gauge PGA4347
- Professionals Choice QA4347
- Promotive AF4347
- Promotive AF905
- Pronto PA3924
- Pronto PA4347
- PUREPRO A4347
- Purolator AF4347
- Purolator TECH TA14347
- Quaker State QSA3924
- Sears TPA67
- Security Filters SA4347
- Service Champ AF4347
- Service Pro MA4347
- Shell SA68
- Shell SHA66
- Shell SHA69
- Specialist's Choice OPA4347
- Sunoco A65
- Texaco HSA629
- Tires Plus CF905
- Trust AF905
- Unocal 76 905
- WALMI WA3924
- WALMI WA3924C
- Warner AF905
- Warner WAF905
- Western Auto 7455561
- Western Auto 7459787
- Woodgate WGA883
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 4.937 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 3.625 |
| Outer Diameter Bottom | 5.750 |
| Outer Diameter Top | 5.750 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | C |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 160 |
| UPC | 765809461796 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 0.84 lbs (0.38 kg) |
| Package Length: | 7.3" (18.4 cm) |
| Package Width: | 5" (12.7 cm) |
| Package Height: | 7.3" (18.4 cm) |
1 Year Warranty