Wix 46148 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$18.54
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46148
Condition: New
Made in Korea
UPC: 765809461482
Weight: 0.84 lbs (0.38 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Fleetguard AF4976
- K&N 33-2117
- ACDelco A1149C
- Cenex CA5450
- Citgo Petroleum CA4625
- Deutsch A172
- K&N 38-2004
- Fram CA6558
- Wix 46148
- Gonher GA2106
- DENSO 1432002
- ACDelco PC 2224 E
- BluePrint Engines ADM52241
- Altrom Group 3601317
- Japan Parts 20-03-317
- Atlas (Canada) A142
- Auto Extra 61946148
- Auto Pride Filters CFA962AP
- Lonestar Auto Tech A2805
- Autopart International 5000204081
- Autopro 4148
- Baldwin PA2212
- Beck/Arnley 0421474
- American Parts 94148
- Bosch 0 986 AF2 025
- Bosch 1 457 433 960
- Car Care AF6558
- CARQUEST Premium 88148
- CARQUEST Standard R88148
- Casite CFA962
- Champion Filters CAP6558
- Mopar 0AC00290
- Delphi AF0378
- DENSO 1432003
- DENSO 1432009
- ECOGARD XA4625
- Federated AF962F
- Filtron AP 169
- Firestone Ride-Rite AF545
- Fram CA6824
- GK Industries AF6558
- Group 7 VA4625
- Hastings AF955
- Hastings AF962
- Heritage HA6558
- Hoffer Products 8200024
- IAPCO AF44
- Jakoparts J1323017
- Jakoparts J1323052
- Japan Parts FA-317
- Japan Parts FA-317S
- Japan Parts JFA-317
- Japan Parts JFA-317S
- Jiffy Lube A34625
- Jiffy Lube HA6558
- Jiffy Lube JLA4625
- Kralinator LA1290
- Lazorlite L114855
- Luberfiner AF 545
- Luberfiner AF 7829
- M Filter MAP 60037
- MAHLE LX 679
- Mann-Filter C 2483
- Mazda G 601 13Z40
- Mazda J E15-13Z40
- Mazda J E15-13Z40-9A
- Mazda J F01-12Z40
- Mazda J F01-13Z40
- Meat & Doria 16024
- MicroGard GA34625
- MicroGard MGA6558
- MicroGard MGA46148
- Mighty A 34625
- Mileguard MA6558
- Motorcraft FA1351
- Mueller PA3388
- NAPA Gold Filters 6148
- NAPA ProSelect Filters 26148
- Nipparts J1323017
- OMNIPARTS 922010095
- Parts Plus AF545
- Parts Master 66148
- Pennzoil PZA183
- Pentius PAB6558
- Performax PA183
- Phillips 66 WA6148
- Power Flo SA34625
- Premium Guard PA4625
- Pro-Tec 871
- Promotive A34625
- Promotive AF4625
- Pronto PA4625
- Pronto PA6558
- Pronto PA6824
- PUREPRO A4625
- Purolator A 34625
- Purolator AF4625
- Purolator TECH TA34625
- Quaker State QSA6558
- Repco RAF48
- Bosch 73374
- Rockhill 66148
- Ryco A488
- Sakura A-1726
- Sakura A-1775
- Sakura A-17752
- Security Filters AF545
- Security Filters AF7829
- Service Champ AF4625
- Service Pro MA4625
- Shell SHA97
- Specialist's Choice OPA4625
- Teho 2622
- Teho 360
- Texaco HSA681
- Texaco TA97
- Tires Plus AF545
- TRP 1513971
- Ultra-8 3601317
- Union Japan A-450
- Unocal 76 AF6148
- Vera 1103123
- VIC A-446
- VIC A-446-V
- VIC A-469
- WALMI WA6558
- Warner AF545
- Warner WAF545
- Western Auto 5253554
- Western Auto 7453715
- Wix Europe WA6356
- Purolator A34625
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 9.236 |
| Width | 7.892 |
| Height | 1.54 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Synthetic |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 210 |
| UPC | 765809461482 |
| Origin Country: | KR |
| Weight: | 0.84 lbs (0.38 kg) |
| Package Length: | 8.5" (21.6 cm) |
| Package Width: | 2.5" (6.4 cm) |
| Package Height: | 10.5" (26.7 cm) |
1 Year Warranty