Wix 46146 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$19.72
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46146
Condition: New
Made in Korea
UPC: 765809461468
Weight: 0.84 lbs (0.38 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mighty A4299
- Deutsch A701
- K&N 33-2009
- ACDelco A1109C
- Cenex CA3580
- Citgo Petroleum AF358
- BluePrint Engines ADT32261
- Altrom Group 3602409
- Atlas (Canada) A121
- Auto Extra 61946146
- Autopart International 5000204268
- Autopro 4146
- Baldwin 000629
- Baldwin PA2168
- BAP Geon 1101512
- Beck/Arnley 0421371
- American Parts 94146
- Canadian Tire 2330856
- Car Care AF4830
- CARQUEST Premium 88146
- CARQUEST Standard R88146
- Casite CFA861
- CEW 3074014
- Champion Automotive AF432
- Champion Filters CAP4830
- DENSO 1432078
- Donaldson P607319
- ECOGARD XA4299
- Evergard EA4299
- Facet A4299
- Facet AP4299
- Filtron AP 166
- Fleetguard AF4653
- Fram CA4830
- General Motors 25097340
- GK Industries AF4830
- Gonher GA180
- Gonher GA4830
- Group 7 VA4299
- Hastings AF861
- Heritage HA4830
- IAPCO A0161011
- IAPCO A0161024
- IAPCO AF147
- Inducontro AA1129
- Interfil F48A30
- IPS 45203
- Japan Parts FA-235S
- Jiffy Lube A24299
- Jiffy Lube HA4830
- Jiffy Lube JLA4299
- Kralinator LA1233
- Lazorlite L113476
- Luberfiner AF358
- MicroGard GA24299
- MicroGard MGA4830
- MicroGard MGA46146
- Mighty A4830
- Mighty AF358
- Mighty AP4299
- Mileguard MA4830
- Motorcraft FA1350
- NAPA Gold Filters 6146
- NAPA ProSelect Filters 26146
- Nipparts J1322035
- OMNIPARTS 922010093
- Parts Plus AF358
- Parts Master 66146
- Pennzoil PZA167
- Pentius PAB4830
- Performax PA167
- Phillips 66 WA6146
- Power Flo SA24299
- Premium Guard PA4299
- Pro-Tec 867
- Pro-Gauge PGA4299
- Pronto PA4299
- PUREPRO A4299
- Purolator A24299
- Purolator AF4299
- Quaker State QSA4830
- Repco 1101512
- Repco RAF42
- Bosch 73332
- Rockhill 66146
- Ryco A465
- Sakura A1146
- Sakura FA-1146
- Security Filters AF358
- Service Champ AF4299
- Service Pro MA4299
- Specialist's Choice OPA4299
- Texaco HSA641
- Texaco TA94
- Toyota 1780170010
- Trust AF358
- Ultra-8 3602409
- Unocal 76 1109
- Vera 1101830
- VIC A-145
- WALMI WA4830
- Warner AF358
- Warner WAF358
- Western Auto 5254396
- Western Auto 7453889
- Wix 46146
- Wix Europe WA6353
- Woodgate WGA666
- Worldparts W27650
- Toyota 1780170010
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 10.182 |
| Width | 6.582 |
| Height | 2.170 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Synthetic |
| Duty Type | LD |
| Class | D |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 210 |
| UPC | 765809461468 |
| Origin Country: | KR |
| Weight: | 0.84 lbs (0.38 kg) |
| Package Length: | 7.5" (19.1 cm) |
| Package Width: | 2.5" (6.4 cm) |
| Package Height: | 10.5" (26.7 cm) |
1 Year Warranty