Wix 46140 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$14.18
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46140
Condition: New
UPC: 765809461406
Weight: 0.33 lbs (0.15 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N 33-2008
- Hastings AF871
- ACDelco A918C
- Cenex CA918
- Citgo Petroleum AF918
- Deutsch A805
- Fram CA3915
- Purolator A24339
- Wix 46140
- Atlas (Canada) A104
- Auto Extra 61946140
- Auto Pride Filters CFA918AP
- Autopart International 5000202710
- Autopro 4140
- Baldwin PA10397
- Baldwin PA2143
- Bravo BA4339
- Cam2 AF918
- Canadian Tire 2330872
- Car Care A918C
- Car Care AF3915
- CARQUEST Premium 88140
- CARQUEST Standard R88140
- Casite CFA918
- Champion Automotive AF449
- Champion Filters CAP3915
- Champion Filters 67400
- Champion Filters 67440
- ECOGARD XA4339
- Evergard EA4339
- Facet AP4339
- Firestone Ride-Rite CF4339
- General Motors 25043246
- Gonher GA3915
- Grease Monkey GMAP4339
- Group 7 VA4339
- Heritage HA3915
- Inducontro AA1149
- Interfil F39A15
- Jiffy Lube A24339
- Jiffy Lube HA3915
- Jiffy Lube JLA4339
- Kralinator LA1218
- Luberfiner AF918
- MicroGard GA24339
- MicroGard MGA3915
- Mighty A4339
- Mighty AF918
- Mighty AP4339
- Mileguard MA3915
- Minit-Lube AF4339
- Motorcraft FA1091
- NAPA Gold Filters 6140
- Nationwise NW3915
- Parts Plus AF918
- Parts Master 66140
- Pennzoil PZA149
- Pentius PAB3915
- Performax PA149
- Phillips 66 PA6140
- Power Flo SA24339
- Premium Guard PA4339
- Pro-Tec 888
- Pro-Gauge PGA4339
- Promotive AF4339
- Promotive AF918
- PUREPRO A4339
- Purolator AF4339
- Quaker State QSA3915
- Rockhill 66140
- Security Filters AF918
- Service Champ AF4339
- Shell SA73
- Specialist's Choice OPA4339
- Texaco HSA602
- Texaco TA90
- Trust AF918
- Unocal 76 918
- WALMI WA3915
- Warner AF918
- Warner WAF918
- Western Auto 7455587
- Western Auto 7459886
- K&N 33-2008-1
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 6.693 |
| Width | 6.693 |
| Height | 1.639 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | D |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 320 |
| UPC | 765809461406 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.33 lbs (0.15 kg) |
| Package Length: | 7" (17.8 cm) |
| Package Width: | 1.8" (4.4 cm) |
| Package Height: | 9.3" (23.5 cm) |
1 Year Warranty