Wix 46133 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$14.98
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46133
Condition: New
UPC: 765809461338
Weight: 0.51 lbs (0.23 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco A1089C
- Auto Extra 61942133
- Bosch 5046WS
- CARQUEST Standard BA3465
- CARQUEST Standard R87133
- Dynalife CNA3441
- Federated AF805F
- Fram CA3660
- Fram FDA3660
- Hastings AF805
- K&N 33-2087
- MicroGard MGA42133
- NAPA ProSelect Filters 22133
- Parts Master 62133
- Premium Guard PA3465
- Premium Guard PA34765F
- Pro-Tec 261
- Sakura A-1703
- Sakura A5015
- Security Filters SA3465
- Universal Filter Italiana (UFI) 3085100
- ACDelco A1089CF
- ACDelco A751C
- Amsoil EAA82
- Atlas (Canada) A114
- Beck/Arnley 0421440
- American Parts 94133
- Bravo BA3465
- Cam2 AF1031
- CARQUEST Premium 88133
- Cenex CA1031
- Champion Filters CAP3660
- Mopar F0AF1031
- Citgo Petroleum CA3465
- Deutsch A551
- Evergard EA3465
- Facet AP1031
- Federated AF1031
- FiatAllis 79008171
- Fleetguard AF4597
- Ford E59E9601AA
- Ford E59Z9601A
- Grease Monkey GMAP3441
- Jiffy Lube JLA3465
- K&N 33-2126
- K Mart KA87
- K Mart MPA87
- Lombardini 1152175152
- Lombardini 2175165
- LTH LTHVW10A
- Luberfiner AF 1031
- Mileguard MA3660
- Motorcraft FA1045
- NAPA Gold Filters 6133
- Nationwise NW3660
- Parts Master 66133
- Power Flo SA23465
- Precision Tune FCA1697
- Premium Guard PA3465F
- Prime Guard Filters PAF3465
- Pro-Gauge PGA3465
- Purolator AF3465
- Purolator AF4316
- Security Filters AF300
- Service Champ AF3465
- Service Pro MA3465
- Shell SA74
- Specialist's Choice OPA3465
- Texaco TA70
- Texaco TA70B
- Trust AF1031
- Unocal 76 907
- Volkswagen 49129620
- Western Auto 7452303
- Western Auto 7454648
- Western Auto 7455785
- Western Auto 7459589
- Wix 46133
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 10.808 |
| Width | 5.285 |
| Height | 1.594 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 160 |
| UPC | 765809461338 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.51 lbs (0.23 kg) |
| Package Length: | 6" (15.2 cm) |
| Package Width: | 2" (5.1 cm) |
| Package Height: | 12" (30.5 cm) |
1 Year Warranty