Wix 46132 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$15.62
In Stock
Ships: Wednesday May. 20th
Pick-Up: Ready in 1 Hour Wednesday May. 20th
Brand: Wix
Stock #: 46132
Condition: New
UPC: 765809461321
Weight: 0.51 lbs (0.23 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Deutsch A806
- Hastings AF847
- ACDelco A929C
- Cenex CA971
- K&N 33-2044
- Atlas (Canada) A75
- Auto Extra 61946132
- Auto Pride Filters CFA3717AP
- Autopart International 5000200140
- Autopro 4132
- Baldwin PA2127
- BAP Geon 1107801
- American Parts 94132
- Cam2 AF971
- Canadian Tire 2330436
- Car Care AF3717
- CARQUEST Premium 88132
- CARQUEST Standard R88132
- Casite CFA3717
- Caterpillar 3I1568
- Champion Automotive AF37
- Champion Filters CAP3717
- Mopar 0AC00232
- Mopar F00AF971
- Citgo Petroleum AF971
- Citgo Petroleum CA3472
- Donaldson P528226
- Donaldson P606283
- ECOGARD XA3472
- Evergard EA3472
- Facet 3580
- Facet AP3580
- Federated AF847F
- Federated AF971
- Firestone Ride-Rite CF3580
- Flag Filters A3717
- Fleetguard AF4601
- Ford E43E9601CA
- Ford E43E9601CB
- Ford E43Z9601C
- Fram CA3717
- General Motors 25043568
- GK Industries AF3717
- Gonher GA-274
- Continental Elite A3580
- Grease Monkey GMA3580
- Grease Monkey GMAP3580
- Group 7 VA3472
- Heritage HA3717
- Inducontro AA1037
- Interfil F37A17
- Jiffy Lube A33472
- Jiffy Lube HA3717
- Jiffy Lube JLA3472
- K Mart KA71
- K Mart MPA71
- Kendall AP3580
- Kendall KA41
- Kralinator LA1141
- LTH LTH274A
- Luberfiner AF971
- Meijer MA45
- MicroGard GA33472
- MicroGard MGA3717
- MicroGard MGA46132
- Mighty A3580
- Mighty A3717
- Mileguard MA3717
- Minit-Lube AF971
- Motorcraft FA971
- NAPA Gold Filters 6132
- NAPA ProSelect Filters 26132
- Nationwise NW3717
- Parts Plus AF971
- Parts Master 66132
- Pennzoil PZA126
- Pentius PAB3717
- Performax PA126
- Phillips 66 PA6132
- Power Flo SA33472
- Precision Tune AF3472
- Premium Guard PA3472
- Pro-Tec 872
- Pro-Gauge PGA3472
- Professionals Choice QA3472
- Promotive AF3472
- Pronto PA3472
- Pronto PA3580
- PUREPRO A3472
- Purolator A33472
- Purolator AF3472
- Quaker State QSA3717
- Repco 1107801
- Bosch 73421
- Sears 45392
- Sears T55
- Sears TPA55
- Security Filters SA3472
- Service Champ AF3472
- Service Pro MA3472
- Shell SA64
- Shell SHA51
- Specialist's Choice OPA3472
- Sunoco A48
- Texaco HSA638
- Texaco TA51
- Texaco TA51B
- Tires Plus CF3580
- Trust AF971
- TVI TVI3472
- Unocal 76 971
- WALMI WA3717
- Warner AF971
- Warner WAF971
- Western Auto 7454663
- Western Auto 7455868
- Western Auto 7459860
- Wix 46132
- Woodgate WGA882
- Gonher GA274
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 7.892 |
| Width | 6.988 |
| Height | 1.593 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 160 |
| UPC | 765809461321 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.51 lbs (0.23 kg) |
| Package Length: | 7" (17.8 cm) |
| Package Width: | 1.8" (4.4 cm) |
| Package Height: | 9.3" (23.5 cm) |
1 Year Warranty