Wix 46117 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$20.58
10+ In Stock
Ships: Thursday May. 14th
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours Thursday May. 14th
Brand: Wix
Stock #: 46117
Condition: New
UPC: 765809461178
Weight: 0.84 lbs (0.38 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Deutsch A659
- ACDelco A1163C
- Hastings AF992
- ACDelco A1302C
- Citgo Petroleum CA4731
- General Motors 25170512
- Warner AF7863
- Fram CA7421
- Purolator A24731
- Wix 46117
- ACDelco A1163CF
- Amsoil EAA04
- Atlas (Canada) A14
- Auto Extra 61946117
- Auto Pride Filters CFA992AP
- Autopart International 5000202718
- Autopro 4117
- Baldwin PA2257
- Beck/Arnley 0421599
- Bosch 5086WS
- Bravo BA4731
- Car Care AF1163
- CARQUEST Premium 88117
- CARQUEST Standard BA4731
- CARQUEST Standard R88117
- Casite CFA992
- Champion Filters CAP7421
- Champion Filters 65192
- Mopar 0AC00302
- DENSO 1433452
- Deutsch A859
- Donaldson P536425
- Driveworks DW24731
- ECOGARD XA4731
- Evergard EA4731
- Factory Motor Parts P6117
- Federated AF992F
- Firestone Ride-Rite CF4731
- Fleetguard AF25256
- Fleetguard AF26309
- Fram CA8609
- Fram TGA7421
- Fram FDA7421
- Factory Value P6117
- General Motors 19166104
- General Motors 19259086
- General Motors 25096463
- General Motors 25098463
- GK Industries AF7421
- Gonher GA165
- Group 7 VA4731
- Heritage HA7421
- Inducontro AA1067
- Inducontro AA1093
- Interfil F74A21
- Isuzu 8250984630
- Jiffy Lube A24731
- Jiffy Lube HA7421
- Jiffy Lube JLA4731
- K&N 33-2042
- Kendall KA49
- Kralinator LA1456
- LTH LTH165A
- Luberfiner AF7863
- Mann-Filter MA1002
- MicroGard GA24731
- MicroGard MGA7421
- MicroGard MGA46117
- microGreen MG7421
- Mighty A24731
- Mighty A4731
- Mileguard MA7421
- Mileguard MA8609
- Motorcraft FA1791
- NAPA Gold Filters 6117
- NAPA ProSelect Filters 26117
- NAPA Silver Filters 36117
- OMNIPARTS 922010089
- Parts Plus AF7863
- Parts Master 66117
- Pennzoil PZA189
- Pentius PAB7421
- Performax PA189
- Phillips 66 PA6117
- Pit Stop PSA49
- Power Flo SA24731
- Premium Guard PA4731
- Premium Guard PA4731F
- Premium Guard TA4731
- Prime Guard Filters PAF4731
- Pro-Tec 320
- Pro-Gauge PGA4731
- Professionals Choice QA4731
- Promotive AF4731
- Pronto PA4731
- Pronto PA7421
- PUREPRO A4731
- PureZone 9-46117
- Purolator AF4731
- Purolator PA24731
- Quaker State QSA7421
- Sakura A6514
- Security Filters AF7863
- Security Filters SA7863
- Service Champ AF4731
- Service Pro MA4731
- Shell SHA87
- Specialist's Choice OPA4731
- Texaco HSA716
- Texaco TA87
- Tires Plus CF4731
- Trust AF7863
- TVI TVI4731
- Unocal 76 AF6117
- WALMI WA7421
- Warner WAF7863
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 11.563 |
| Width | 6.050 |
| Height | 1.660 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | A |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 320 |
| UPC | 765809461178 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.84 lbs (0.38 kg) |
| Package Length: | 6.5" (16.5 cm) |
| Package Width: | 2" (5.1 cm) |
| Package Height: | 13.5" (34.3 cm) |
1 Year Warranty