Wix 46113 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$18.93
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46113
Condition: New
UPC: 765809461130
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Deutsch A251
- ACDelco A1156C
- Citgo Petroleum AF383
- K&N 33-2043
- Crosland 9073
- Car Care AF4540
- Hastings AF845
- Fram CA4540
- Wix 46113
- Baldwin PA2198
- Service Champ AF4362
- Mann-Filter C 34 200
- Filtron AP 066
- Warner WAF383
- Volvo 1257546
- Volvo 1257546-0
- Heritage HA4540
- NAPA Gold Filters 6113
- ECOGARD XA4362
- PUREPRO A4362
- ACDelco PC 2471 E
- ACDelco PC 503
- Altrom Group 3602815
- Autopart International 5000204208
- Beck/Arnley 0421387
- American Parts 94113
- Bosch 0 986 AF2 819
- Bosch 1 457 432 203
- Bosch S 2203
- CARQUEST Premium 88113
- CEW 3057012
- CEW 3057013
- Champion CAF100532P
- Champion U 532
- Champion Filters CAP4540
- Coopers AG 1033
- Delphi AF0119
- Facet AP4362
- Fispa FAP 017
- Ford 5012 566
- Ford 5016 994
- Fram CA4550
- Hengst E770L
- IAPCO A0166011
- IPS 45217
- Kolbenschmidt 210-AP
- Kolbenschmidt 50 013 210
- Kralinator LA 1309
- Lazorlite U114146
- Luberfiner AF 383
- Luberfiner AF383-1
- M Filter MAP 6776
- MAHLE LX 717
- Mapco 60840
- Meyle 512 125 7546
- Mighty A 34362
- Mighty AF383
- Mighty AP4362
- Motaquip VFA 420
- Motorcraft EFA 388
- Motorcraft FA1098
- Mueller PA437
- PBR AI-5081
- Phillips 66 WA6113
- Purflux A775
- Purolator A 34362
- Purolator AF 4362
- Repco 1109309
- Bosch 73344
- Ryco A482
- Sakura A-6823
- Savara 9.23.612.17
- Savara SA 612
- Security Filters AF383
- Sofima S 7340 A
- Specialist's Choice OPA4362
- Tecnocar A437
- Teho 2315
- Teho ILM 315
- Texaco HSA679
- UFI 30.890.00
- Unipart Automotive GFE 2234
- Unocal 76 AF6113
- VAICO V25-0582
- Valeo 585353
- Vera 1102290
- WALMI WA4540
- Warner AF383
- Wix Europe WA6231
- Worldparts W27669
- Purolator A34362
- Volvo 12575460
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 13.125 |
| Width | 9.562 |
| Height | 2.300 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 210 |
| UPC | 765809461130 |
| Origin Country: | UA |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 15" (38.1 cm) |
| Package Width: | 11.4" (28.9 cm) |
| Package Height: | 3.5" (8.9 cm) |
1 Year Warranty