Wix 46109 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$30.66
In Stock
Ships: Wednesday May. 13th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 46109
Condition: New
Made in Poland
UPC: 765809461093
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N 33-2054
- ACDelco A1316C
- Citgo Petroleum CA4886
- Deutsch A282
- Fram CA7626
- Purolator A34886
- Wix 46109
- BluePrint Engines ADT32246
- Altrom Group 3602433
- Atlas (Canada) A157
- Auto Extra 61946109
- Auto Pride Filters CFA361AP
- Autopart International 5000204060
- Baldwin PA4060
- Beck/Arnley 0421535
- American Parts 94109
- Bosch 5286WS
- Car Care AF9071
- CARQUEST Premium 88109
- CARQUEST Standard BA4886
- CARQUEST Standard R88109
- Casite CFA361
- Champion Filters CAP7626
- Champion Filters 70531
- Coopers AG1367
- DENSO 1432077
- DENSO 1433040
- Donaldson P606061
- Driveworks DW34886
- ECOGARD XA4886
- Factory Motor Parts P6109
- Federated AF361F
- Filtron AP 143/1
- Firestone Ride-Rite AF7867
- Fram TGA7626
- Fram TGA7626S
- Fram FDA7626
- Factory Value P6109
- General Motors 25175297
- Group 7 VA4886
- Hastings AF361
- Heritage HA7626
- Inducontro AA1068
- Interfil F76A26
- Japan Parts FA-293S
- Jiffy Lube HA7626
- Jiffy Lube JLA4840
- Kendall KA81
- Kralinator LA1504
- Lazorlite L114664
- Luberfiner AF7867
- MAHLE LX 866
- Mann-Filter MA1043
- MicroGard GA34886
- MicroGard MGA7626
- MicroGard MGA46109
- Mighty A34886
- Mileguard MA7626
- Mileguard TGA7626
- Motaquip VFA 807
- NAPA Gold Filters 6109
- NAPA ProSelect Filters 26109
- NAPA Silver Filters 36109
- Nipparts J1322057
- Micro Filters WA1382
- OMNIPARTS 922010087
- Parts Plus AF7867
- Parts Master 66109
- Pennzoil PZA216
- Pentius PAB7626
- Performax PA216
- Pit Stop PSA81
- Power Flo SA34886
- Premium Guard PA4886
- Premium Guard PA4886F
- Premium Guard TA34886
- Prime Guard Filters PAF4886
- Pro-Tec 343
- Professionals Choice QA4886
- Promotive AF4886
- Pronto PA4886
- Pronto PA7626
- PUREPRO A4886
- PureZone 9-46109
- Purolator A34840
- Purolator AF4886
- Purolator PA34886
- Quaker State QSA34886
- Repco RAF354
- Bosch 73445
- Ryco A1297
- Sakura A1152
- Sakura FA-1152
- Security Filters AF7867
- Service Champ 07027
- Service Champ AF4840
- Service Champ AF4886
- Shell SHA142
- Specialist's Choice OPA4840
- Texaco TA142
- Tires Plus AF7867
- Toyota 1780107020
- Toyota 1780146060
- TVI TVI4886
- Ultra-8 3602433
- Unocal 76 AF6109
- VIC A-173
- WALMI WA7626
- Warner AF7867
- Warner WAF7867
- Wix Europe WA6590
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 9.650 |
| Width | 8.160 |
| Height | 2.031 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Synthetic |
| Duty Type | LD |
| Class | A |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 320 |
| UPC | 765809461093 |
| Origin Country: | PL |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 8.5" (21.6 cm) |
| Package Width: | 2.5" (6.4 cm) |
| Package Height: | 10.5" (26.7 cm) |
1 Year Warranty