Wix 46095 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$17.35
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46095
Condition: New
UPC: 765809460959
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings AF148
- Promotive AF4831
- ACDelco A1323C
- Citgo Petroleum CA4831
- Deutsch A786
- Fram CA7628
- Wix 46095
- Altrom Group 3600721
- Auto Extra 61946095
- Auto Pride Filters CFA148AP
- Autopart International 5000202803
- Baldwin PA4076
- Beck/Arnley 0421550
- Bosch 5090WS
- CARQUEST Premium 88095
- CARQUEST Standard BA4831
- CARQUEST Standard R88095
- Casite CFA148
- Champion Filters CAP7628
- Champion Filters 68844
- Mopar 0AC00315
- Driveworks DW24831
- ECOGARD XA4831
- Federated AF148F
- Firestone Ride-Rite CF4831
- Ford F3XA9601AA
- Ford F3XY9601A
- Ford F3XY9601B
- Ford F8XA9601AA
- General Motors 25175304
- GK Industries AF7628
- Gonher GAD118
- Group 7 VA4831
- Heritage HA7628
- Inducontro AA1078
- Interfil F76A28
- Jiffy Lube A24831
- Jiffy Lube HA7628
- Jiffy Lube JLA4831
- K&N 33-2091-1
- Kendall KA80
- Kralinator LA1440
- LTH LTH118A
- Luberfiner AF 7857
- Mann-Filter MA1062
- MicroGard GA24831
- MicroGard MGA7628
- MicroGard MGA46095
- Mighty A24831
- Mileguard MA7628
- Motorcraft FA1121
- Motorcraft FA1671
- NAPA Gold Filters 6095
- NAPA ProSelect Filters 26095
- NAPA Silver Filters 36095
- Nissan 16546-0B000
- Nissan 165467B000
- Nissan 165467B001
- Nissan F3XY9601A
- OMNIPARTS 922010082
- Parts Plus AF7857
- Parts Master 66095
- Pennzoil PZA202
- Pentius PAB7628
- Performax PA202
- Phillips 66 WA6095
- Pit Stop PSA80
- Power Flo SA24831
- Premium Guard PA4831
- Premium Guard PA4831F
- Premium Guard PA4832F
- Prime Guard Filters PAF4831
- Pro-Tec 350
- Professionals Choice QA4831
- Pronto PA4831
- Pronto PA7628
- PUREPRO A4831
- Purolator A 24831
- Purolator AF4831
- Quaker State QSA24831
- Bosch 73441
- Security Filters AF7857
- Service Champ 07031
- Service Champ 7031
- Service Champ AF4831
- Service Pro MA4831
- Shell SHA125
- Specialist's Choice OPA4831
- Texaco HSA734
- Texaco TA125
- Tires Plus CF4831
- Trust AF7857
- TVI TVI4831
- Ultra-8 3600721
- Unocal 76 AF6095
- WALMI WA7628
- Warner AF7857
- Warner WAF7857
- Purolator A24831
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 10.872 |
| Width | 7.093 |
| Height | 1.608 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 233 |
| UPC | 765809460959 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 8" (20.3 cm) |
| Package Width: | 2" (5.1 cm) |
| Package Height: | 13" (33 cm) |
1 Year Warranty