Wix 46093 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$16.57
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46093
Condition: New
UPC: 765809460935
Weight: 1.02 lbs (0.47 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings AF951
- ACDelco A1195C
- Cenex CA1061
- Deutsch A162
- Fram CA6555
- Purolator A44632
- Wix 46093
- Atlas (Canada) A116
- Auto Extra 61946093
- Auto Pride Filters CFA951AP
- Autopart International 5000200167
- Autopro 4093
- Baldwin PA2191
- American Parts 94093
- Bravo BA4632
- CARQUEST Premium 88093
- CARQUEST Standard BA4632
- CARQUEST Standard R88093
- Casite CFA951
- Champion Filters CAP6555
- Champion Filters 72659
- Mopar 0AC00309
- Mopar F0AF1061
- Citgo Petroleum CA4632
- ECOGARD XA4632
- Evergard EA4632
- Federated AF951F
- Firestone Ride-Rite CF4632
- Fleetguard AF26313
- Fleetguard AF4960
- Ford E9FE9601AB
- Ford E9SE9601AB
- Ford E9SZ9601A
- Gonher GA275
- Continental Elite A4632
- Grease Monkey GMAP4632
- Group 7 VA4632
- Heritage HA6555
- Inducontro AA1062
- Interfil F65A55
- Jiffy Lube A44632
- Jiffy Lube HA6555
- Jiffy Lube JLA4632
- Kendall KA75
- Kralinator LA1274
- LTH LTH257A
- LTH LTH275A
- Luberfiner AF1061
- Mann-Filter MA1079
- MicroGard GA44632
- MicroGard MGA6555
- MicroGard MGA46093
- Mighty A4632
- Mileguard MA6555
- Motorcraft FA1061
- NAPA Gold Filters 6093
- NAPA ProSelect Filters 26093
- Parts Plus AF1061
- Parts Master 66093
- Pennzoil PZA163
- Pentius PAB6555
- Performax PA163
- Phillips 66 PA6093
- Pit Stop PSA75
- Power Flo SA44632
- Premium Guard PA4632
- Pro-Tec 273
- Pro-Gauge PGA4632
- Professionals Choice QA4632
- Promotive AF4632
- Pronto PA4632
- Pronto PA6555
- PUREPRO A4632
- Purolator AF4632
- Quaker State QSA6555
- Security Filters AF1061
- Security Filters SA1061
- Service Champ AF4632
- Service Pro MA4632
- Shell SA80
- Shell SHA80
- Specialist's Choice OPA4632
- Texaco HSA678
- Texaco TA80
- Texaco TA80B
- Tires Plus CF4632
- Trust AF1061
- TVI TVI4632
- Unocal 76 1195
- Unocal 76 AF6093
- WALMI WA6555
- Warner AF1061
- Warner WAF1061
- Western Auto 7452402
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 9.547 |
| Width | 9.547 |
| Height | 1.585 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 320 |
| UPC | 765809460935 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.02 lbs (0.47 kg) |
| Package Length: | 10.3" (26 cm) |
| Package Width: | 2.3" (5.7 cm) |
| Package Height: | 13" (33 cm) |
1 Year Warranty