Wix 46092 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$29.01
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46092
Condition: New
Made in Korea
UPC: 765809460928
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings AF985
- ACDelco A1310C
- Citgo Petroleum AF7839
- Deutsch A1106
- K&N 33-2089
- Fram CA7224
- Wix 46092
- ACDelco PC 2327 E
- BluePrint Engines ADH22228
- Altrom Group 3602918
- Japan Parts 20-04-497
- Lonestar Auto Tech A3005
- Autopart International 5000200812
- Baldwin PA10260
- Baldwin PA4036
- Beck/Arnley 0421516
- American Parts 94092
- Bosch 1 457 432 288
- Car Care AF7224
- CARQUEST Premium 88092
- Champion Filters CAP7224
- Delphi AF0380
- DENSO 1432032
- ECOGARD XA4808
- Filtron AP 171
- General Motors 25175288
- Heritage HA7224
- Hoffer Products 8200034
- Hoffer Products 8200064
- Honda 17220-PY3-505
- Honda 17220PY3000
- Interfil F72A24
- IPS IFA-3497
- Japan Parts FA-497
- Japan Parts FA-497S
- Japan Parts JFA-497
- Japan Parts JFA-497S
- Jiffy Lube HA7224
- Jiffy Lube JLA4808
- K&N 33-2712
- Kralinator LA1365
- Lazorlite L114702
- Luberfiner AF 7839
- MAHLE LX 806
- Mann-Filter C 2730
- Meat & Doria 16034
- Meat & Doria 16064
- Mighty A 44808
- NAPA Gold Filters 6092
- Nipparts J1324025
- OMNIPARTS 922010081
- Parts Plus AF7839
- Pentius PAB7224
- Performax PA378
- Phillips 66 WA6092
- Premium Guard PA4808
- Prime Guard Filters PAF4808
- Promotive AF4808
- PUREPRO A4808
- Purolator A 44808
- Bosch 73282
- Ryco A1247
- Sakura A-1622
- Security Filters AF7839
- Service Champ AF4808
- Specialist's Choice OPA4808
- Texaco HSA741
- Texaco TA130
- Ultra-8 3602918
- Unipart Automotive GFE 2401
- Unocal 76 AF6092
- VIC A-842
- Warner AF7839
- Warner WAF7839
- Wix Europe WA6358
- Purolator A44808
- Honda 17220PY3505
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 10.532 |
| Width | 8.780 |
| Height | 2.062 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Synthetic |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 210 |
| UPC | 765809460928 |
| Origin Country: | KR |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 9.3" (23.5 cm) |
| Package Width: | 2" (5.1 cm) |
| Package Height: | 11.5" (29.2 cm) |
1 Year Warranty