Wix 46090 Air Filter
WIX Air Filter
$15.06
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46090
Condition: New
UPC: 765809460904
Weight: 1.33 lbs (0.61 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mighty A662
- Fleetguard AF4594
- Bosch 73289
- Casite CFA907
- ACDelco A1108C
- Quaker State QSA6306
- Baldwin PA2205
- Baldwin PA4014
- Atlas (Canada) A82
- Autopart International 5000203905
- Autopro 4090
- BAP Geon 1100911
- BAP Geon 1101117
- Beck/Arnley 0421400
- American Parts 94090
- Cam2 AF662
- Canadian Tire 2331278
- Car Care AF662
- CARQUEST Premium 88090
- Cenex CA662
- CEW 3067007
- Champion Automotive AF335
- Champion Filters CAR6306
- Citgo Petroleum AF662
- Coopers AG 1059
- Coopers AG 792
- Deutsch A233
- ECOGARD XA4328
- Facet A662
- Flag Filters A6306
- Fram CA6306
- Grease Monkey GMA662
- Group 7 VA4328
- Hastings AF907
- Heritage HA6306
- Honda 17232-PD2-660
- Honda 17232PD500
- IAPCO A0126010
- IAPCO AF127
- Interfil F63A06
- IPS 45211
- Jiffy Lube A44328
- Jiffy Lube HA6306
- Jiffy Lube JLA4328
- K&N E-2764
- Kralinator LA1145
- Lazorlite L113620
- Luberfiner AF 662
- Mazda A M15-13Z00
- Mazda AM1513Z40
- MFI CA2852
- MicroGard GA44328
- Mighty AF 662
- Mileguard MA6306
- Minit-Lube A662
- NAPA Gold Filters 6090
- NAPA ProSelect Filters 26090
- OMNIPARTS 922010080
- Pennzoil PZA147
- Pentius PAB6306
- Performax PA147
- Phillips 66 WA6090
- Pro-Tec 314
- Pro-Gauge PGA4328
- Promotive A44328
- Pronto PA4328
- PUREPRO AF662
- Purolator A 44328
- Purolator AF4328
- Purolator FCA4328
- Renault 6005019685
- Repco 1100911
- Repco RAF478
- Bosch AF289
- Rockhill 66090
- Ryco A352
- Sakura A1607
- Sears 45388
- Sears T50
- Sears TPA50
- Security Filters AF662
- Service Champ AF4328
- Specialist's Choice OPA4328
- Texaco HSA658
- Universal Filter Italiana (UFI) 3092301
- Universal Filter Italiana (UFI) 3096900
- Unocal 76 145
- Vera 1102118
- WALMI WA6306
- Warner AF662
- Warner WAF662
- Western Auto 5254834
- Wix 46090
- Worldparts W27674
- Purolator A44328
- Honda 17232PD2660
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 2.498 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 8.015 |
| Outer Diameter Bottom | 10.218 |
| Outer Diameter Top | 10.218 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 135 |
| UPC | 765809460904 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1.33 lbs (0.61 kg) |
| Package Length: | 11" (27.9 cm) |
| Package Width: | 3" (7.6 cm) |
| Package Height: | 11" (27.9 cm) |
1 Year Warranty