Wix 46088 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$16.15
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46088
Condition: New
UPC: 765809460881
Weight: 0.84 lbs (0.38 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N 33-2038
- Hastings AF954
- ACDelco A1129C
- Cenex CA1129
- Citgo Petroleum CA4633
- Deutsch A780
- ACDelco A1129CF
- Auto Extra 61946088
- Auto Pride Filters CFA1129AP
- Autopart International 5000202715
- Autopro 4088
- Baldwin PA2196
- American Parts 94088
- Bravo BA4633
- CARQUEST Premium 88088
- CARQUEST Standard BA4633
- CARQUEST Standard R88088
- Casite CFA1129
- Champion Filters CAP6626
- Mopar 0AC00299
- Mopar F0AF1129
- Driveworks DW24633
- ECOGARD XA4633
- Evergard EA4633
- Federated AF954F
- Firestone Ride-Rite CF4633
- Fleetguard AF4946
- Fram CA6626
- General Motors 2509453
- General Motors 25097453
- Gonher GA6626
- Continental Elite A4633
- Group 7 VA4633
- Heritage HA6626
- Inducontro AA1092
- Inducontro AA1140
- Jiffy Lube A24633
- Jiffy Lube HA6626
- Jiffy Lube JLA4633
- Kendall KA46
- Kralinator LA1275
- Luberfiner AF1129
- Luberfiner AF1129-1
- Mann-Filter MA1069
- MicroGard GA24633
- MicroGard MGA6626
- MicroGard MGA46088
- Mighty A4633
- Mileguard MA6626
- Motorcraft FA1109
- Motorcraft FA1788
- NAPA Gold Filters 6088
- NAPA ProSelect Filters 26088
- Parts Plus AF1129
- Parts Master 66088
- Pennzoil PZA155
- Pentius PAB6626
- Performax PA155
- Phillips 66 PA6088
- Pit Stop PSA46
- Power Flo SA24633
- Premium Guard PA4633
- Prime Guard Filters PAF4633
- Pro-Tec 271
- Pro-Gauge PGA4633
- Professionals Choice QA4633
- Promotive AF4633
- Pronto PA4633
- Pronto PA6626
- PUREPRO A4633
- Purolator A24633
- Purolator AF4633
- Quaker State QSA6626
- Security Filters SA1129
- Service Champ AF4633
- Service Pro MA4633
- Shell SA79
- Shell SHA73
- Texaco TA73
- Texaco TA73B
- Trust AF1129
- TVI TVI4633
- Unocal 76 88
- WALMI WA6626
- Warner AF1129
- Warner WAF1129
- Western Auto 7455959
- Wix 46088
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 11.575 |
| Width | 7.066 |
| Height | 1.633 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 210 |
| UPC | 765809460881 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.84 lbs (0.38 kg) |
| Package Length: | 8" (20.3 cm) |
| Package Width: | 2" (5.1 cm) |
| Package Height: | 13" (33 cm) |
1 Year Warranty