Wix 46057 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$28.74
In Stock
Ships: Friday May. 15th
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours Thursday May. 14th
Brand: Wix
Stock #: 46057
Condition: New
Made in Korea
UPC: 765809460577
Weight: 0.67 lbs (0.31 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Crosland 8100
- K&N 33-2045
- ACDelco A1282C
- Citgo Petroleum AF7833
- Fram CA7142
- Wix 46057
- ACDelco PC 2191 E
- BluePrint Engines ADC 42222
- BluePrint Engines ADC 42244
- Atlas (Canada) A33
- Auto Extra 61946057
- Lonestar Auto Tech A3102
- Autopart International 5000203654
- Baldwin 000637
- Baldwin PA4016
- Beck/Arnley 0421519
- Bosch 0 986 AF2 318
- Bosch 1 457 433 965
- Bosch 5268WS
- Bosch S 3965
- CARQUEST Premium 88057
- CARQUEST Standard BA4715
- CARQUEST Standard R88057
- Champion CAF100675P
- Champion U 675
- Champion Filters CAP7142
- Champion Filters 72647
- Coopers AG 1275
- Delphi AF0382
- DENSO 1432044
- DENSO 1433091
- Deutsch A166
- Driveworks DW34715
- ECOGARD XA4715
- Evergard EA4715
- Filtron AP 172/1
- Fram CA5506
- General Motors 25166957
- Gonher GA7142
- Group 7 VA4715
- Hastings AF986
- Hengst E1256L
- Heritage HA7142
- Hoffer Products 8200061
- Inducontro AA1126
- Interfil F71A42
- Jakoparts J1325020
- Japan Parts FA-598
- Japan Parts FA-598S
- Japan Parts JFA-598
- Japan Parts JFA-598S
- Jiffy Lube HA7142
- Jiffy Lube JLA4715
- Kralinator LA1341
- Lazorlite L114698
- Luberfiner AF 7833
- MAHLE LX 2114
- MAHLE LX 989
- Mann-Filter C 2332
- Mann-Filter MA1129
- Meat & Doria 16061
- Meyle 32-12 321 0004
- Micro Filters WA 7623
- MicroGard GA34715
- MicroGard MGA7142
- MicroGard MGA46057
- Mighty A 34715
- Mileguard MA7142
- Mitsubishi MD 620456
- Mitsubishi MD 620472
- Mitsubishi MR 571471
- Mitsubishi MZ 311783
- Mitsubishi MZ 311783 T
- Mitsubishi XD 620456
- Mueller PA3287
- NAPA Gold Filters 6057
- NAPA ProSelect Filters 26057
- Nipparts J1325020
- OMNIPARTS 922010072
- Parts Plus AF7833
- Parts Master 66057
- Pennzoil PZA211
- Pentius PAB7142
- Performax PA211
- Phillips 66 WA6057
- Power Flo SA34715
- Premium Guard PA4715
- Prime Guard Filters PAF4715
- Pro-Tec 371
- Professionals Choice QA4715
- Promotive AF4715
- Pronto PA4715
- PUREPRO A4715
- Purolator A 34715
- Quaker State QSA7142
- Repco RAF62
- Bosch 73372
- Ryco A489
- Ryco A489FG
- Sakura FA-1053
- Security Filters AF7833
- Service Champ AF4715
- Shell SHA115
- Sofima S 3222 A
- Specialist's Choice OPA4715
- Teho 443
- Texaco HSA720
- Texaco TA115
- TVI TVI4715
- UFI 30.222.00
- Union Japan A-391
- Unocal 76 AF6057
- VIC A-346
- WALMI WA7142
- Warner AF7833
- Warner WAF7833
- Wix Europe WA6556
- Purolator A34715
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 8.878 |
| Width | 8.878 |
| Height | 1.535 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Synthetic |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 210 |
| UPC | 765809460577 |
| Origin Country: | KR |
| Weight: | 0.67 lbs (0.31 kg) |
| Package Length: | 9.3" (23.5 cm) |
| Package Width: | 2" (5.1 cm) |
| Package Height: | 11.5" (29.2 cm) |
1 Year Warranty