Wix 46050 Air Filter
WIX Air Filter
$23.15
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46050
Condition: New
Made in Poland
UPC: 765809460508
Weight: 1.33 lbs (0.61 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings AF824
- K&N E-2872
- ACDelco A795C
- Fram CA4275
- Kralinator LA1185
- Wix 46050
- Baldwin PA3770
- Service Champ AF3327
- Mann-Filter C 40 174
- Filtron AE 328
- Hengst E82L
- Warner WAF389
- Mercedes-Benz 001 094 78 04
- Heritage HA4275
- NAPA Gold Filters 6050
- PUREPRO A3327
- ACDelco PC 2535 E
- ACDelco PC 812
- Ametek LK-3581
- Autopart International 5000204319
- Baldwin 000668
- Baldwin PA10116
- BAP Geon 1102710
- Beck/Arnley 0421149
- Beck/Arnley 0421505
- American Parts 94050
- Bosch 1 457 429 993
- Bosch S 9993
- CARQUEST Premium 88050
- CARQUEST Premium 95050
- CARQUEST Premium AG 260
- CEW 3034012
- Champion W 126
- Champion Filters CAR4275
- Citgo Petroleum AF389
- Coopers AG 1252
- Coopers AG 260
- Crosland 8024
- Delphi AF0447
- Deutsch A186
- Febi-Bilstein 31442
- Ford 5022 746
- Ford 890 X 9601 GA
- General Motors 12337283
- IAPCO A0140014
- Ingersoll Rand 93605194
- Interfil F42A75
- IPS 45161
- Jiffy Lube HA4275
- Kolbenschmidt 011-AR
- Kolbenschmidt 50 013 011
- Lazorlite U114022
- Luberfiner AF 389
- MAHLE AG 135
- MAHLE LX 276
- Mercedes-Benz 002 094 69 04
- Mercedes-Benz 10947804
- Mercedes-Benz A 001 094 78 04
- Mercedes-Benz A 002 094 69 04
- Meyle 012 094 0001
- MFI C 40 174
- MFI CA40174
- Mighty A63327
- Mighty AF 389
- Motaquip VFA 402
- Motorcraft EFA 498
- Motorcraft FA944
- Mueller PA675
- PBR AI-3629
- Promotive AF3327
- Pronto PA3327
- Purflux A647
- Purolator A 27763
- Purolator A63327
- Purolator AF3327
- Purolator PM 1763
- Quinton Hazell QAF 377
- Repco 1102710
- Bosch 73239
- Bosch AF239
- Ryco A1244
- Savara 9.23.549.17
- Savara SA 549
- Security Filters AF389
- Sofima S 5760 A
- Specialist's Choice OPA3327
- Tecalemit B 377
- Tecnocar A675
- Texaco HSA731
- UFI 30.993.00
- Unipart Automotive GFE 2186
- VAICO 30-0808
- VAICO V30-0808
- Vera 1100882
- VAICO 300808
- WALMI WA4275
- Warner AF389
- Wix Europe WA6014
- Worldparts W27557
- Purolator A27763
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 3.150 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 11.530 |
| Outer Diameter Bottom | 15.500 |
| Outer Diameter Top | 15.500 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 650 |
| UPC | 765809460508 |
| Origin Country: | PL |
| Weight: | 1.33 lbs (0.61 kg) |
| Package Length: | 14.3" (36.2 cm) |
| Package Width: | 3.8" (9.5 cm) |
| Package Height: | 14.3" (36.2 cm) |
1 Year Warranty