Wix 46048 Air Filter
WIX Air Filter
$11.51
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46048
Condition: New
UPC: 765809460485
Weight: 0.84 lbs (0.38 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings AF840
- ACDelco A921C
- Cenex CA7280
- Citgo Petroleum AF728
- Deutsch A215
- K&N E-1088
- Fram CA3637
- Purolator A43357
- Wix 46048
- Air Refiner ARP728
- Amsoil LT12
- Apollo AF728
- Atlas (Canada) A135
- Atlas (Canada) AF728
- Auto Extra 61946048
- Auto Pride Filters CFA3637AP
- Autopart International 5000200165
- Autopro 4048
- Baldwin PA2114
- American Parts 94048
- Cam2 AF728
- Canadian Tire 2330410
- Car Care AF3637
- CARQUEST Premium 88048
- CARQUEST Standard R88048
- Casite CFA3637
- Caterpillar 3I1557
- Champion Automotive AF406
- Champion Filters CAR3637
- Donaldson P528212
- Dynalife CNA3637
- Evergard EA3357
- Facet A3637
- Fiat 4434958
- FiatAllis 79009138
- Firestone Ride-Rite CF3637
- Fleetguard AF1916
- Ford E27E9601AA
- Ford E27E9601BA
- Ford E37E9601BB
- Ford E37E9601CB
- Ford E3TZ9601A
- Ford E3TZ9601B
- Ford E3TZ9601H
- Ford E3TZ9601J
- General Motors 25043253
- General Motors 25043254
- Gonher GA3637
- Group 7 VA3357
- Group 7 VA3358
- Heritage HA3637
- Interfil F36A37
- Jiffy Lube HA3637
- Jiffy Lube JLA3357
- John Deere TY15440
- K Mart MPA4
- Kendall A3637
- Kralinator LA1169
- Luberfiner AF728
- MicroGard GA43357
- MicroGard GA45191
- MicroGard MGA3637
- MicroGard MGA46048
- Mighty A3637
- Mighty AF728
- Minit-Lube A3637
- Motorcraft FA1000
- Motorcraft FA1001
- Motorcraft FA728
- NAPA Gold Filters 6048
- NAPA ProSelect Filters 26048
- Nationwise NW3637
- Nu-Tech N0210
- Parts Plus AF728
- Parts Master 66048
- Pentius PAB3637
- Performax PA289
- Phillips 66 PA3357
- Premium Guard PA3357
- Pro-Tec 892
- Pro-Gauge PGA3357
- Professionals Choice QA3357
- Pronto A3637
- PUREPRO AF728
- Purolator AF3357
- Purolator AF3358
- Purolator AF4317
- Quaker State QSA3637
- Road-x MAF3357
- Road-x MAF3358
- Savara SA289
- Sears 45370
- Sears T30
- Sears TPA30
- Security Filters AF728
- Service Champ AF3357
- Specialist's Choice OPA3357
- Tecnocar A624
- Texaco HSA670
- Trust AF728
- WALMI WA3637
- Warner AF728
- Warner WAF728
- Western Auto 7454572
- Western Auto 7455850
- Woodgate WGA813
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 2.107 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 8.187 |
| Outer Diameter Bottom | 9.718 |
| Outer Diameter Top | 9.718 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 75 |
| UPC | 765809460485 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 0.84 lbs (0.38 kg) |
| Package Length: | 10.5" (26.7 cm) |
| Package Width: | 2" (5.1 cm) |
| Package Height: | 11.5" (29.2 cm) |
1 Year Warranty