Wix 46042 Air Filter
WIX Air Filter
$12.78
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46042
Condition: New
UPC: 765809460423
Weight: 1.5 lbs (0.69 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N E-2810
- Hastings AF816
- ACDelco A1052C
- Cenex CA6040
- Citgo Petroleum AF604
- Bosch 73288
- Casite CFA816
- Group 7 VA3467
- Fram CA4325
- Quaker State QSA4325
- Wix 46042
- Baldwin PA2117
- Fleetguard AF4952
- Atlas (Canada) A109
- Auto Extra 61946042
- Autopart International 5000203658
- Autopro 4042
- BAP Geon 1100303
- Beck/Arnley 0421393
- American Parts 94042
- Cam2 AF604
- Canadian Tire 2330292
- Car Care AF4325
- CARQUEST Premium 88042
- CARQUEST Standard R88042
- CEW 3062002
- Champion Automotive AF317
- Champion Filters CAR4325
- Mopar 0AC00251
- Mopar MD604880
- DENSO 1432016
- Deutsch A263
- Donaldson P500005
- ECOGARD XA3467
- Evergard EA3467
- Facet A4325
- Firestone Ride-Rite CF4325
- Fram MD604880
- General Motors 25096214
- Gonher GA-4325
- Continental Elite A4325
- Heritage HA4325
- IAPCO A0116004
- Inducontro AA1047
- IPS 45185
- Jiffy Lube A43467
- Jiffy Lube HA4325
- Jiffy Lube JLA3467
- K Mart KA84
- K Mart MPA84
- Kendall A4325
- Kralinator LA1170
- Lazorlite DC222
- Lazorlite L113026
- Luberfiner AF 604
- Luberfiner AF604-1
- Mann-Filter C 2758
- MFI CA2726
- MicroGard GA43467
- MicroGard MGA4325
- MicroGard MGA46042
- Mighty A 4325
- Mighty AF604
- Minit-Lube A4325
- Mitsubishi MD 604880
- Motorcraft FA993
- NAPA Gold Filters 6042
- NAPA ProSelect Filters 26042
- Nationwise NW4325
- Nippon 0806500350
- Nippon 806500350
- Nu-Tech N0242
- OMNIPARTS 922010068
- Parts Plus AF604
- Parts Master 66042
- Pennzoil PZA144
- Pentius PAB4325
- Performax PA144
- Phillips 66 WA6042
- Power Flo SA43467
- Premium Guard PA3467
- Pro-Tec 889
- Pro-Gauge PGA3467
- Professionals Choice QA3467
- Pronto PA3467
- Pronto PA4325
- PUREPRO A3467
- Purolator AF3467
- Repco 1100303
- Road-x MAF3467
- Bosch AF288
- Ryco A1208
- Ryco A330
- Sakura A1005
- Security Filters AF604
- Service Champ AF3467
- Service Pro MA3467
- Specialist's Choice OPA3467
- Texaco TA62
- Texaco TA62B
- Trust AF604
- Unocal 76 140
- Vera 1101699
- WALMI WA4325
- Warner AF604
- Warner WAF604
- Western Auto 5254859
- Western Auto 7455884
- Worldparts W27654
- Gonher GA4325
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 2.592 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 8.015 |
| Outer Diameter Bottom | 10.218 |
| Outer Diameter Top | 10.218 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Metal |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 145 |
| UPC | 765809460423 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1.5 lbs (0.69 kg) |
| Package Length: | 11" (27.9 cm) |
| Package Width: | 3" (7.6 cm) |
| Package Height: | 11" (27.9 cm) |
1 Year Warranty