Wix 46013 Air Filter
WIX Air Filter
$16.53
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 46013
Condition: New
UPC: 765809460133
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mighty A3597
- Citgo Petroleum AF601
- ACDelco A831C
- Cam2 CA3193
- Cenex CA601
- K&N E-1958
- Apollo AF601
- Atlantic Richfield AAF3193
- Atlas (Canada) A64
- Auto Pride Filters CFA3597AP
- Autopart International 5000200138
- Autopro 4013
- Autovalue 23597
- Baldwin PA2108
- BAP Geon 1107800
- Beck/Arnley 0421442
- American Parts 94013
- Canadian Tire 2331034
- Car Care AF3597
- CARQUEST Premium 88013
- Casite CFA3597
- Caterpillar 3I1011
- Champion Automotive AF25
- Champion Filters CAR3597
- Mopar 83200011
- Citgo Petroleum CA3193
- Deutsch A800
- Donaldson P524381
- Dynalife CNA3597
- Evergard EA3193
- Facet 713
- Federated AF601
- Firestone Ride-Rite CF713
- Flag Filters A3597
- Fleetguard AF1771
- Fleetrite AFR81771
- Ford E1EE9601AB
- Ford E1FZ9601A
- Ford E1FZ9601AR
- Ford E4EE9601CA
- Ford E4FZ9601CR
- Fram CA3597
- Fram CA3597A
- General Motors 25041531
- General Motors 25041532
- Gonher GA734
- Gonher GA735
- Continental Elite 2224582
- Continental Elite A713
- Grease Monkey GMA713
- Group 7 VA3193
- Hastings AF827
- Hecks HA713
- Heritage HA3597
- Inducontro AA1034
- Interfil F35A97
- Jiffy Lube A33193
- Jiffy Lube HA3597
- Jiffy Lube JLA3193
- K Mart KA30
- K Mart KA54
- K Mart MPA30
- Kendall KA23
- Kralinator LA1000
- Luberfiner AF601
- Luberfiner AF601-1
- Meijer MA29
- MicroGard GA33193
- Mighty AF601
- Mileguard MA3597
- Minit-Lube AF601
- Motorcraft FA1029
- Motorcraft FA713
- Motorcraft FA713R
- NAPA Gold Filters 6013
- NAPA ProSelect Filters 26013
- Nationwise NW3597
- Nelson 84855S
- Parts Plus AF601
- Pennzoil PZA104
- Pentius PAB3597
- Performax PA104
- Phillips 66 PA3193
- Power Flo SA33193
- Precision Tune A3193
- Precision Tune AFP3193
- Pro-Tec 229
- Pro-Gauge PGA3193
- Promotive AF3193
- Promotive AF601
- Pronto PA3193
- Pronto PA3596
- Pronto PA3597
- PUREPRO AF601
- Purolator A33193
- Purolator AF3193
- Quaker State QSA3597
- Repco 1107800
- Road-x MAF3193
- Bosch 73414
- Rockhill 66013
- Sears 45316
- Sears 45415
- Sears DT14
- Sears T14
- Sears TPA14
- Security Filters SA3193
- Service Champ AF3193
- Shell SA47
- Specialist's Choice OPA3193
- Sunoco A46
- Texaco TA45
- Texaco TA45B
- Trust AF601
- Unocal 76 601
- Valu-test 41313
- Valu-test V4013
- WALMI WA3597E
- WALMI WA3597N
- Warner AF601
- Warner WAF601
- Western Auto 7452287
- Western Auto 7454606
- Western Auto 7455827
- Western Auto 7459563
- Wix 46013
- Woodgate WGA761
- Worldparts W27640
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 2.026 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 5.984 |
| Outer Diameter Bottom | 7.944 |
| Outer Diameter Top | 14.645 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 110 |
| OvalShaped | 1 |
| UPC | 765809460133 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 9.8" (24.8 cm) |
| Package Width: | 2.3" (5.7 cm) |
| Package Height: | 15" (38.1 cm) |
1 Year Warranty