Wix 46006 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$30.65
Limited Stock
Ships: Next Business Day
Pick-Up: Next Business Day
Brand: Wix
Stock #: 46006
Condition: New
Made in Poland
UPC: 765809460065
Weight: 1.17 lbs (0.54 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings AF291
- Fram CA7417
- Fram CA8067
- Purolator A34721
- Wix 46006
- Isuzu 8-97064-558-0
- Isuzu 8-97111-423-0
- ACDelco A 1329 C
- BluePrint Engines ADZ92212
- Japan Parts 20-09-977
- Auto Extra 61946006
- Auto Pride Filters CFA258AP
- Autopart International 5000200806
- Baldwin 000641
- Baldwin PA4081
- Baldwin PA4083
- Beck/Arnley 0421538
- American Parts 94006
- Bosch S 9162
- CARQUEST Premium 88006
- CARQUEST Premium AG 1148
- CARQUEST Standard BA4721
- CARQUEST Standard R88006
- Casite CFA258
- Champion Filters CAP7417
- Champion Filters CAP8067
- Champion Filters 70783
- Coopers AG 1148
- Coopers AG 1420
- Crosland 8219
- Delphi AF20117
- Delphi AF20118
- DENSO 1433048
- Deutsch A789
- Driveworks DW34721
- ECOGARD XA4848
- Factory Motor Parts P6006
- Federated AF291F
- Filtron AP 109/1
- Firestone Ride-Rite AF7859
- Fleetguard AF26299
- Fram CASI7417
- Factory Value P6006
- General Motors 25175310
- General Motors 970350300
- General Motors 97039002
- General Motors 97064558
- General Motors 97111423
- GK Industries AF8067
- Gonher GA198
- Hengst E730L
- Hoffer Products 8200005
- Interfil F74A27
- Interfil F80A67
- Isuzu 2-90842-900-0
- Isuzu 2-908842-900-0
- Isuzu 8-97035-303
- Isuzu 8-97035-303-0
- Isuzu 8970390020
- Jakoparts J1329013
- Jakoparts J1329017
- Japan Parts FA-977
- Japan Parts FA-977S
- Japan Parts JFA-977
- Japan Parts JFA-977S
- Jiffy Lube A34721
- Jiffy Lube HA8067
- K&N 33-2064
- K&N 33-2108
- Kralinator LA1522
- Lotus A124E6309S
- LTH LTH7427A
- Luberfiner AF 7859
- Luberfiner AF7864
- Mann-Filter MA1049
- Meat & Doria 16005
- MicroGard MGA8067
- MicroGard MGA46006
- Mighty A34721
- Motaquip VFA 680
- NAPA Gold Filters 6006
- NAPA ProSelect Filters 26006
- Nipparts J1329013
- Nipparts J1329022
- Nippon 897035303
- OMNIPARTS 922010053
- Opel 834607
- Opel 834805
- Opel 897035303
- Opel 93192519
- Opel 97035303
- Opel 97111423
- PBR AI-5266
- Parts Plus AF7864
- Parts Master 66006
- Pennzoil PZA198
- Pennzoil PZA220
- Pentius PAB7417
- Performax PA220
- Pit Stop PSA85
- Premium Guard PA4721
- Prime Guard Filters PAF4721
- Pro-Tec 349
- Pronto PA4721
- Pronto PA7417
- PUREPRO A4721
- Quinton Hazell WA 6640
- Repco RAF131
- Bosch 73290
- Bosch 73443
- Ryco A1270
- Sakura A-1513
- Security Filters AF7864
- Service Champ 07034
- Specialist's Choice OPA4721
- Texaco HSA744
- Tires Plus AF7859
- Trust AF7864
- Unocal 76 AF6006
- VIC A-523
- VIC A-526
- Wix Europe WA6640
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 12.216 |
| Width | 7.879 |
| Height | 2.050 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Synthetic |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 210 |
| UPC | 765809460065 |
| Origin Country: | PL |
| Weight: | 1.17 lbs (0.54 kg) |
| Package Length: | 8" (20.3 cm) |
| Package Width: | 2" (5.1 cm) |
| Package Height: | 13" (33 cm) |
1 Year Warranty