Wix 42961 Air Filter
WIX Air Filter
$120.05
In Stock
Ships: Monday May. 18th
Pick-Up: Ready in 1 Hour Monday May. 18th
Brand: Wix
Stock #: 42961
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809429611
Weight: 13.4 lbs (6.1 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings AF469
- ACDelco A534C
- Nelson 116918
- ACDelco A534CF
- Air Refiner ARM116918
- Air Refiner ARM181008
- Baldwin LL2317
- Baldwin PA2317
- American Parts 93961
- Bosch 1457432120
- CARQUEST Premium 87961
- Caterpillar 3I0766
- Caterpillar 3I0897
- Caterpillar 7W7422
- Champion Automotive HA508
- Co-op AP116918
- Co-op AP1169180
- Crosland 913
- Cyclone PMA116918
- Cyclone PMA1169180
- Deluxe Walker AF871
- Donaldson EBA150002
- Donaldson EBA150005
- Donaldson EBA150006
- Donaldson EBA150009
- Donaldson EBA150010
- Donaldson EBA150017
- Donaldson EBA150022
- Donaldson EBA150033
- Donaldson EBA150034
- Donaldson EBA150039
- Donaldson EBA150058
- Donaldson EBA150060
- Donaldson EBA150061
- Donaldson EBA150063
- Donaldson EBA150094
- Donaldson EBA150113
- Donaldson EBA150114
- Donaldson EBA150117
- Donaldson EBA155000
- Donaldson EBA155005
- Donaldson ERA150141
- Donaldson KAX005131
- Donaldson KAX005502
- Donaldson P116918
- Donaldson P181008
- Donaldson P182008
- Donaldson P184015
- Donaldson P185008
- Donaldson SMP181008
- Donaldson XLP182008
- Donaldson XLP184015
- Facet HA2314
- Fleetguard AF852
- Fleetguard AF852M
- Fleetrite AFR8852
- Fleetrite AFR8852M
- Fleetrite FA6918
- Ford 5000728
- Ford A730X9601AEA
- Fram CA2636A
- Fram CA595
- Fram FA595
- Fram HCA595
- General Motors 0701619
- General Motors 0704391
- General Motors 15529143
- General Motors 2038573
- General Motors 6488356
- General Motors 701619
- General Motors 704391
- Gonher GA378
- Gonher GA6918
- Guardian G116918
- Heavy Duty Air A6918
- Heavy Duty Air E6918
- Heavy Duty Air HDA6918
- Heavy Duty Air TME6918
- International Harvester (IHC) 1669436C1
- International Harvester (IHC) 447014C1
- International Harvester (IHC) 789508C91
- IPS 45058
- Judah Manufacturing JM116918
- K&N 38-2037-R
- Kralinator LA552
- Kralinator LA552R
- Luberfiner LAF6918
- Luberfiner LAF6918D
- MAHLE LX131
- Mann-Filter C2231
- Mighty HA2314
- NAPA Gold Filters 2961
- Nelson 70186N
- Nu-Tech N1792
- Nu-Tech N2581
- Nu-Tech S1792
- Nu-Tech S2581
- Peugeot 144554
- Peugeot 144578
- Pure Flo PAF6918
- Purflux A422
- Purolator A47598
- Purolator A72314
- Purolator AF2314
- Purolator FA598
- Quaker State QSA595
- Refilco AF2961
- Refilco AF29610
- Sakura A-7202
- Tecnocar A615
- WGB SA337
- White 027077318
- White 220010167
- Wix 42961
- Woodgate WGA375
- WIX HD Air Filters feature premium filtration media with skip a pleat media stabilization (where applicable) and pleat stabilization beads. WIX HD Air filters are recommended for OEM air filter change intervals. Polyurethane and or high strength corrosion resistant end caps and expanded metal bodies ensure a durable long lasting filter. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011: Minimum efficiency of 99.9% contaminant removal. (Based on Wix 46664, Wix 42803, Wix 46761, Wix 46433 )
| Height | 23.000 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 8.375 |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Bottom | 12.769 |
| Outer Diameter Top | 12.769 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | HD |
| Class | HD |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 1220 |
| UPC | 765809429611 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 13.4 lbs (6.1 kg) |
| Package Length: | 14.5" (36.8 cm) |
| Package Width: | 14.5" (36.8 cm) |
| Package Height: | 25.8" (65.4 cm) |
1 Year Warranty