Wix 42908 Air Filter
WIX Air Filter
$15.40
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 42908
Condition: New
UPC: 765809429086
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Facet 790
- ACDelco A790C
- Cenex CA135
- Citgo Petroleum AF135
- Deutsch A1120
- Hastings AF802
- K&N E-2830
- Fram CF11923
- Bosch 73236
- Group 7 VA3
- Fram CA3497
- Purolator A40003
- Quaker State QSA3497
- Wix 42908
- Baldwin PA2174
- Fleetguard AF1778
- Mighty A3497
- Mighty A40003
- Mighty AF135
- Baldwin PA10357
- Luberfiner AF135
- Autopart International 5000202807
- Fleetrite AFR81778
- Warner AF135
- Warner WAF135
- Parts Plus AF135
- Heritage HA3497
- Mileguard MA3497
- Pronto PA3497
- MicroGard GA40003
- Pentius PAB3497
- WALMI WA3497
- NAPA Gold Filters 2908
- Premium Guard PA3
- DENSO 1432064
- ECOGARD XA10027
- PUREPRO AF135
- Beck/Arnley 0420828
- Altrom Group 3600702
- Apollo AF135
- Atlas (Canada) A88
- BAP Geon 1100501
- BAP Geon 1150500
- American Parts 93908
- Cam2 CA3
- Car Care AF3497
- CARQUEST Premium 202801
- CARQUEST Premium 87908
- CEW 3063004
- Champion Automotive AF49
- Champion Filters CAR3497
- Coopers AG 909
- Facet A790
- Firestone Ride-Rite CF790
- Flag Filters A3497
- General Motors 25041138
- Grease Monkey GMA790
- IAPCO A0120006
- IAPCO A0120023
- IAPCO AF175
- Import Car World B7601
- IPS 45126
- Jiffy Lube A40003
- Jiffy Lube HA3497
- Jiffy Lube JLA3
- K Mart KA63
- Kendall A790
- Kralinator LA 733
- Lazorlite DD165
- MFI CA2818
- Minit-Lube AF135
- Motorcraft FA866
- Nelson 84862S
- Nissan 16546U6700
- Nissan 16546U6710
- Nu-Tech N0244
- OMNIPARTS 922010052
- Performax PA285
- Phillips 66 WA2908
- Pro-Gauge PGA3
- Purolator AFP3
- Purolator FCA3
- Repco 1100501
- Repco RAF13
- Repco RAF36
- Road-x FAF3
- Bosch AF236
- Ryco A301
- Ryco A318
- Sakura FA-1820
- Sears TPA60
- Security Filters AF135
- Texaco TFA3
- Texaco TFA3B
- Trust AF135
- Vera 1100486
- Vera 1100494
- Western Auto 5253869
- Western Auto 7460348
- Worldparts W27601
- K&N E2830
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 2.437 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 9.100 |
| Outer Diameter Bottom | 11.275 |
| Outer Diameter Top | 11.275 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 165 |
| UPC | 765809429086 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 11.8" (29.8 cm) |
| Package Width: | 2.8" (7 cm) |
| Package Height: | 11.8" (29.8 cm) |
1 Year Warranty