Wix 42797 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$15.72
In Stock
Ships: Wednesday May. 20th
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours Tuesday May. 19th
Brand: Wix
Stock #: 42797
Condition: New
UPC: 765809427976
Weight: 0.58 lbs (0.27 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings AF1070
- ACDelco A2052C
- Luberfiner AF7959
- Fram CA8766
- Purolator A25373
- Wix 42797
- Hyundai 2811337101
- ACDelco A3652C
- ACDelco PC 3155 E
- BluePrint Engines ADG 02224
- Altrom Group 3603407
- ASAS HF 8160
- Japan Parts 20-H0-003
- Auto Extra 61942797
- Autopart International 5000200341
- Baldwin 000653
- Baldwin PA4313
- Beck/Arnley 0421623
- Bosch 0 986 AF 2001
- Bosch 0 986 AF2 257
- Bosch 5126WS
- Bosch F026400164
- Bosch S0164
- CARQUEST Premium 87797
- CARQUEST Standard BA5373
- CARQUEST Standard R87797
- Casite CFA1070
- Champion CAF100853P
- Champion U 853
- Champion U 853/606
- Champion Filters CAP8766
- Champion Filters 70525
- Citgo Petroleum AF7959
- Coopers AG 1510
- Crosland 8361
- DENSO 1433512
- Driveworks DW25373
- ECOGARD XA5373
- Factory Motor Parts P2797
- Federated AF1070F
- Filtron AP 108/3
- Firestone Ride-Rite AF7959
- Fram FDA8766
- Factory Value P2797
- GK Industries AF8766
- Gonher GA491
- Group 7 VA5373
- Hengst E883L
- Heritage HA8766
- Hoffer Products 8400132
- Hyundai 2811337101AT
- Interfil F87A66
- Jakoparts J1320510
- Japan Parts FA-H03
- Japan Parts FA-H03S
- Japan Parts JFA-H03
- K&N 33-2188
- Kralinator LA1842
- MAHLE LX 1039
- Mann-Filter C 2469
- Mann-Filter MA1074
- Mapco 60528
- Meat & Doria 18132
- Meyle 37-12 321 0010
- MicroGard GA25373
- MicroGard MGA8766
- MicroGard MGA42797
- Mighty A7959
- Mighty AF7959
- Motaquip VFA 84
- Mueller PA3182
- NAPA Gold Filters 2797
- NAPA ProSelect Filters 22797
- NAPA Silver Filters 32797
- Nipparts J1320510
- OMNIPARTS 922010041
- PBR AI-5371
- Parts Plus AF7959
- Parts Master 62797
- Pennzoil PZA254
- Pentius PAB8766
- Performax PA254
- Premium Guard PA5373
- Premium Guard PA5373F
- Pro-Tec 370
- Pronto PA5373
- PUREPRO A5373
- PureZone 9-42797
- Purflux A1175
- Purolator TECH TA25373
- Quaker State QSA8766
- Repco RAF162
- Ryco A1410
- Sakura A-2818
- Sakura FA-2818
- Service Champ AF5373
- Shell SHA176
- Sofima S 9212 A
- Tecnocar A2129
- Teho 2611
- Texaco TA176
- Tires Plus AF7959
- TVI TVI5373
- UFI 30.267.00
- Ultra-8 3603407
- Valeo 585315
- Warner AF7959
- Warner WAF7959
- Wix Europe WA6713
- Hyundai 2811337101
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 9.37 |
| Width | 7.48 |
| Height | 1.575 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Enhanced Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 210 |
| UPC | 765809427976 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 0.58 lbs (0.27 kg) |
| Package Length: | 7.7" (19.7 cm) |
| Package Width: | 2" (5.1 cm) |
| Package Height: | 10.5" (26.7 cm) |
1 Year Warranty