Wix 42384 Air Filter
WIX Radial Seal Outer Air
$22.72
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 42384
Condition: New
Made in Poland
UPC: 765809423848
Weight: 1.44 lbs (0.66 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Warner AF7946
- ACDelco A2048C
- Citgo Petroleum CA7946
- Hastings AF1072
- Fram CA8805
- Purolator A25306
- Wix 42384
- BluePrint Engines ADA102216
- Auto Extra 61942384
- Auto Pride Filters CFA1072AP
- Autopart International 5000203648
- Baldwin PA4118
- Bosch 5120WS
- CARQUEST Premium 87384
- CARQUEST Standard BA5306
- CARQUEST Standard R87384
- Casite CFA1072
- Champion Filters CAC8805
- Champion Filters 82565
- Mopar 04891097AA
- Mopar 4891097AA
- Donaldson P607252
- Driveworks DW25306
- ECOGARD XA5306
- Federated AF1072F
- Filtron AR 367/1
- Firestone Ride-Rite AF7946
- Factory Value P2384
- Gonher GA278R
- Group 7 VA5306
- Hengst E793L
- Heritage HA8805
- Inducontro AA1159
- Interfil F88A05
- K&N E-1006
- Kralinator LA1827
- LTH LTH8805A
- Luberfiner AF7946
- MAHLE LX2573
- Mann-Filter MA1059
- MicroGard GA25306
- MicroGard MGA8805
- MicroGard MGA42384
- Mighty A7946
- Mighty A7975
- NAPA Gold Filters 2384
- NAPA ProSelect Filters 22384
- NAPA Silver Filters 32384
- Parts Plus AF7946
- Parts Master 62384
- Pennzoil PZA241
- Pentius PAB8805
- Performax PA241
- Pit Stop PSA87
- Premium Guard PA5306
- Premium Guard PA5306F
- Prime Guard Filters PAF5306
- Pro-Tec 358
- Pronto PA5306
- Pronto PA8805
- PUREPRO A5306
- PureZone 9-42384
- Purflux A1373
- Quaker State QSA8805
- Ryco A1827
- Sakura A-6606
- Sakura FA-6606
- Service Champ AF5306
- Shell SHA164
- Texaco TA164
- Tires Plus AF7946
- TVI TVI5306
- WALMI WA8805
- Warner WAF7946
- Wix Europe WA9501
- Duramax DA7946
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 6.594 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Radial Seal Outer Air |
| Inner Diameter Bottom | 2.520 |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Bottom | 5.654 |
| Outer Diameter Top | 5.654 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 290 |
| UPC | 765809423848 |
| Origin Country: | PL |
| Weight: | 1.44 lbs (0.66 kg) |
| Package Length: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Width: | 6.3" (15.9 cm) |
| Package Height: | 8.8" (22.2 cm) |
1 Year Warranty