Wix 42261 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$22.26
In Stock
Ships: Monday May. 18th
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours Saturday May. 16th
Brand: Wix
Stock #: 42261
Condition: New
Made in Poland
UPC: 765809422612
Weight: 0.84 lbs (0.38 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Purolator A24866
- Premium Guard PA4866
- Fram CA7623
- Purolator A25196
- Wix 42261
- Mercedes-Benz 003 094 71 04
- Mercedes-Benz 104 094 02 04
- Fram CA9513
- Hastings AF1097
- Hastings AF1473
- K&N 33-2273
- K&N 33-2705
- Mighty A 25196
- Mighty A3978
- Mighty AF8309
- Pro-Tec 925
- ACDelco A1360C
- ACDelco A3658C
- ACDelco PC 2421 E
- ACDelco PC 3279 E
- Fram CA5489
- Auto Extra 61942261
- GK Industries AF9513
- Baldwin PA10304
- Luberfiner AF 8309
- Luberfiner AF3978
- Service Champ AF4866
- Autopart International 5000203961
- Mann-Filter C 30 115
- Filtron AP 118/4
- Hengst E1191L
- Hengst E227L
- Warner AF8309
- Warner WAF3978
- Warner WAF8309
- Parts Plus AF3978
- Heritage HA7623
- Mileguard CA9513
- Pronto PA5196
- MicroGard MGA42261
- Pentius PAB9513
- WALMI WA7623
- NAPA Gold Filters 2261
- NAPA ProSelect Filters 22261
- Parts Master 62261
- DENSO 1433581
- ECOGARD XA4866
- ECOGARD XA5196
- PUREPRO A4866
- PUREPRO A5196
- Kralinator LA1656
- Mann-Filter C 31 144
- Beck/Arnley 0421679
- BluePrint Engines ADJ132201
- BluePrint Engines ADJ132203
- ASAS HF 8236
- Beck/Arnley 0421553
- American Parts 93261
- Bosch 0 986 AF2 949
- Bosch 1 457 433 701
- Bosch F 026 400 105
- Bosch S 0105
- Bosch S 3701
- British Leyland AJ82766
- CARQUEST Premium 87261
- CARQUEST Premium AG 1433
- CARQUEST Standard R87261
- Champion CAF 100624 P
- Champion U 624
- Champion U 624/606
- Champion Filters CAP9513
- Citgo Petroleum AF8309
- Coopers AG 1393
- Coopers AG 1433
- Crosland 8053
- Crosland 8416
- General Motors 25175345
- Inducontro AA1316
- British Leyland 2W93-9601-AC
- British Leyland AJ8 2766
- British Leyland C2Z 15037
- Jiffy Lube HA7623
- Kolbenschmidt 206-AP
- Kolbenschmidt 50 013 206
- MAHLE LX 1649
- MAHLE LX 438
- Mapco 60940
- Mercedes-Benz 30947104
- Mercedes-Benz A 003 094 71 04
- Mercedes-Benz A 104 094 02 04
- Meyle 012 094 0009
- Micronair AF137
- Micronair AF429
- Motaquip VFA 10
- Motaquip VFA 1157
- Mueller PA294
- Mueller PA3251
- PBR AI-5138
- Purflux A1712
- Purflux A260
- Purolator A 27660
- Repco RAF393
- Ryco A1404
- Sofima S 4920 A
- Tecnocar A2541
- Tecnocar A294
- Teho 2536
- UFI 30.081.00
- Unipart Automotive GFE 4348
- VAICO 30-0830
- VAICO V30-0830
- Valeo 585264
- VAICO 300830
- Wix Europe WA6588
- Purolator A27660
- K&N 332273
- K&N 332705
- Auto Extra 61942261
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 11.97 |
| Width | 6.73 |
| Height | 2.28 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | D |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 210 |
| UPC | 765809422612 |
| Origin Country: | PL |
| Weight: | 0.84 lbs (0.38 kg) |
| Package Length: | 13.7" (34.9 cm) |
| Package Width: | 8" (20.3 cm) |
| Package Height: | 2.5" (6.4 cm) |
1 Year Warranty