Wix 42194 Air Filter
WIX Air Filter
$23.68
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 42194
Condition: New
UPC: 765809421943
Weight: 2.14 lbs (0.97 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mighty A54701
- Deutsch A1209
- K&N E-2870
- ACDelco A1001C
- Citgo Petroleum AF377
- Crosland 9101
- Hastings AF823
- Fram CA3725
- Kralinator LA1382
- Wix 42194
- Service Champ AF4701
- Mann-Filter C 31 190
- Filtron AR 327
- General Motors 25096097
- Warner WAF377
- Mercedes-Benz 002 094 04 04
- Heritage HA3725
- NAPA Gold Filters 2194
- ACDelco PC 2424 E
- Autopart International 5000204318
- Baldwin 000667
- Baldwin PA10112
- BAP Geon 1102711
- BAP Geon 1102716
- Beck/Arnley 0421222
- American Parts 93194
- Bosch 1 457 433 051
- Bosch 1 457 433 051-850
- CARQUEST Premium 87194
- CEW 3034014
- Champion W 154
- Delphi AF0446
- Ford 5017 041
- Ford 860 X 9601 CEA
- Hengst E107L
- IAPCO A0140016
- IPS 45160
- Jiffy Lube HA3725
- Jiffy Lube JLA4701
- K&N E-2420
- Kolbenschmidt 120-AR
- Kolbenschmidt 50 013 120
- Lazorlite U113930
- Luberfiner AF 377
- MAHLE AG 153
- MAHLE AG1531
- MAHLE LX 284
- Mann-Filter C 31 190/2
- Mercedes-Benz 0120943702
- Mercedes-Benz 0130943702
- Mercedes-Benz 0130943802
- Mercedes-Benz A 002 094 04 04
- Meyle 012 094 0012
- MFI C 31 190
- MFI CA31190
- Mighty AF 377
- Motorcraft EFA 424
- Mueller PA445
- Phillips 66 WA2194
- PUREPRO A4701
- Purolator A 47797
- Purolator A54701
- Purolator PM 1797
- Quinton Hazell QAF 374
- Repco 1102711
- Bosch 73252
- Bosch AF252
- Savara SA 606
- Security Filters AF377
- Tecalemit B 374
- Tecnocar A445
- Teho 2545
- Texaco HSA732
- Unipart Automotive GFE 2192
- Unocal 76 AF2194
- VAICO 30-0847
- VAICO V30-0847
- Vera 1100973
- VAICO 300847
- WALMI WA3725
- Warner AF377
- Wix Europe WA6493
- Worldparts W27579
- Purolator A47797
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 4.200 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 8.800 |
| Outer Diameter Bottom | 12.000 |
| Outer Diameter Top | 12.000 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 450 |
| UPC | 765809421943 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 2.14 lbs (0.97 kg) |
| Package Length: | 13" (33 cm) |
| Package Width: | 5.8" (14.6 cm) |
| Package Height: | 13" (33 cm) |
1 Year Warranty