Wix 42168 Air Filter
WIX Air Filter Panel
$22.45
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 42168
Condition: New
UPC: 765809421684
Weight: 0.67 lbs (0.31 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N 33-2733
- Jiffy Lube HA8007
- Hastings AF435
- ACDelco A3015C
- BMW 13 72 1 247 405
- Citgo Petroleum AF8191
- K&N 33-2231
- Fram CA8007
- Purolator A35106
- Wix 42168
- Kralinator LA1718
- Service Champ AF5106
- Mann-Filter C 2493
- BMW 13 71 1 247 405
- Filtron AP 088
- Hengst E356L
- Warner WAF8191
- Heritage HA8007
- NAPA Gold Filters 2168
- ECOGARD XA5106
- PUREPRO A5106
- ACDelco PC 2225 E
- Autopart International 5000201164
- Baldwin 000666
- Baldwin PA10321
- Beck/Arnley 0421569
- American Parts 93168
- BMW 13 72 1 247 404
- BMW 13 72 1 247 637
- Bosch 1 457 433 697
- Bosch 1 457 433 764
- Bosch 1 457 433 764-44N
- Bosch S 3697
- CARQUEST Premium 87168
- Champion CAF 100687 P
- Champion U 687
- Champion U 687/606
- Champion Filters CAP8007
- Coopers AG 1234
- Crosland 8127
- Delphi AF0323
- Febi-Bilstein 27026
- Fram CA5641
- Fram CA8177
- Gonher GA2193
- Interfil F80A07
- Jiffy Lube JLA5106
- Kolbenschmidt 291-AP
- Kolbenschmidt 50 013 291
- Luberfiner AF 8191
- M Filter MAP 60064
- Magneti Marelli 71758522
- MAHLE LX 500
- MAHLE LX 501
- Mapco 60218
- Meyle 312 132 2015
- Meyle 312 137 2008
- Mighty A 35106
- Motaquip VFA 857
- Mueller PA468
- PBR AI-5149
- Pronto PA5106
- Purflux A368
- Purolator A 37622
- Repco RAF331
- Ryco A1480
- Sakura A-3003
- Sakura FA-3003
- Savara SA 939
- Sofima S 3049 A
- Tecnocar A468
- Teho 2541
- UFI 30.049.00
- VAICO 20-0601
- VAICO V20-0601
- Valeo 585194
- VAICO 200601
- Warner AF8191
- Wix Europe WA6259
- Purolator A37622
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Length | 9.200 |
| Width | 9.325 |
| Height | 1.650 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter Panel |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 160 |
| UPC | 765809421684 |
| Origin Country: | UA |
| Weight: | 0.67 lbs (0.31 kg) |
| Package Length: | 10.3" (26 cm) |
| Package Width: | 2.3" (5.7 cm) |
| Package Height: | 13" (33 cm) |
1 Year Warranty