Wix 42141 Air Filter
WIX Air Filter
$14.18
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 42141
Condition: New
UPC: 765809421417
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings AF801
- ACDelco A742C
- Cenex CA672
- K&N E-1280
- Wix 42141
- Amsoil LT72
- Apollo AF641
- Atlantic Richfield AAF131
- Atlas (Canada) A52
- Auto Extra 61942141
- Auto Pride Filters CFA3425AP
- Autopart International 5000200164
- Autopro 3141
- Award AAF131
- Baldwin PA2074
- BAP Geon 1102501
- Beck/Arnley 0428326
- American Parts 93141
- Bosch 1 457 429 042
- Cam2 CA131
- Canadian Tire 2331698
- Car Care AF131
- Car Care AF3425
- CARQUEST Premium 87141
- CARQUEST Standard R87141
- Casite CFA3425
- Caterpillar 3I1001
- Champion Automotive AF31
- Champion Automotive AF440
- Mopar L553
- Coopers AG 258
- Crosland 753
- Deluxe Walker AF672
- Deutsch A1155
- Donaldson P524371
- Donaldson P607241
- Dynalife CNA3425
- ECOGARD XA131
- Evergard EA131
- Facet 641
- Facet A641
- Federated AF641
- Federated AF801F
- Firestone Ride-Rite CF641
- Flag Filters A3425
- Fleetguard AF1618
- Fleetrite AFR81618
- Ford 1574 603
- Ford 77TF9601AA
- Ford D7EF9601A
- Ford D7EF9601AA
- Ford D7FZ9601A
- Ford D7FZ9601AR
- Ford E37E9601AA
- Ford E3TZ9601E
- Ford E47E9601AA
- Ford E47E9601BA
- Fram CA3425
- General Motors 8996236
- General Motors 8996237
- Gonher GA3425
- Continental Elite 2224575
- Continental Elite A641
- Grease Monkey GMA641
- Group 7 VA131
- Heritage HA3425
- IAPCO A0171011
- IPS 45142
- Jiffy Lube A40131
- Jiffy Lube HA3425
- Jiffy Lube JLA131
- K Mart MPA5
- Kendall A641
- Kralinator LA861
- Lazorlite U114162
- Luberfiner AF 641
- MAHLE AG149
- MAHLE LX 280
- Mann-Filter C29381
- Meijer MA25
- Micro-Filters ARP131
- MicroGard GA40131
- MicroGard MGA3425
- MicroGard MGA42141
- Mighty A 3425
- Mighty AF641
- Mileguard MA3425
- Minit-Lube AF641
- Motorcraft EFA 223
- Motorcraft FA1027
- Motorcraft FA641
- Motorcraft FA641R
- Motorcraft FA982
- NAPA Gold Filters 2141
- Nationwise NW3425
- Nelson 84733S
- Nu-Tech N0178
- Parts Plus AF641
- Parts Master 62141
- PBR Filters AI3109
- Pennzoil PZA103
- Pentius PAB3425
- Performax PA103
- Power Flo SA40131
- Precision Tune A131
- Precision Tune AFP131
- Premium Guard PA131
- Pro-Bilt PBA131
- Pro-Tec 895
- Pro-Gauge PGA131
- Professionals Choice QA131
- Promotive AF131
- Promotive AF641
- Pronto PA3425
- PUREPRO A131
- Purflux A512
- Purolator A 40131
- Purolator AF4315
- Purolator AFP131
- Quaker State QSA3425
- Repco 1102501
- Repco 1109806
- Road-x MAF131
- Bosch 73204
- Bosch 73413
- Sears TPA58
- Security Filters AF641
- Service Champ AF131
- Shell SA42
- Specialist's Choice OPA131
- Sunoco A37
- Tecnocar A242
- Texaco TA40
- Texaco TA40B
- Trust AF641
- Universal Filter Italiana (UFI) 2794600
- Unocal 76 641
- Vera 1100163
- WALMI WA3425
- Warner AF641
- Warner WAF641
- Western Auto 7452220
- Western Auto 7454556
- Western Auto 7455769
- Wix Europe WA6402
- Woodgate WGA 680
- Worldparts W27612
- Purolator A40131
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 1.791 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 9.4 |
| Outer Diameter Bottom | 11.24 |
| Outer Diameter Top | 11.24 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 90 |
| UPC | 765809421417 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 11.8" (29.8 cm) |
| Package Width: | 2.3" (5.7 cm) |
| Package Height: | 11.8" (29.8 cm) |
1 Year Warranty