Wix 42140 Air Filter
WIX Air Filter
$12.62
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 42140
Condition: New
UPC: 765809421400
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mighty A129
- K&N E-1180
- ACDelco A743C
- Cenex CA671
- Air Refiner ARP 640
- Apollo AF640
- Atlantic Richfield AAF129
- Atlas (Canada) A53
- Autopro 3140
- Award AAF129
- Baldwin PA2066
- Bravo BA129
- Cam2 CA129
- Canadian Tire 2330402
- Car Care AF129
- Car Care AF3424
- CARQUEST Premium 87140
- Casite CFA3424
- Caterpillar 3I1000
- Champion Automotive AF24
- Mopar 83200013
- Mopar L552
- Deluxe Walker AF671
- Deutsch A1154
- Donaldson P524370
- Dynalife CNA3424
- Evergard EA129
- Facet 640
- Facet A640
- Federated AF640
- Firestone Ride-Rite CF640
- Flag Filters A3424
- Fleetguard AF1617
- Fleetrite AFR81617
- Ford D77Z9601A
- Ford D7ZF9601AA
- Ford D7ZF9601BA
- Ford D7ZZ9601AA
- Ford D7ZZ9601AR
- Fram CA3424
- General Motors 8996239
- Gonher GA3424
- Continental Elite 2224586
- Continental Elite A640
- Grease Monkey GMA640
- Group 7 VA129
- Hastings AF800
- Hecks HA129
- Heritage HA3424
- IAPCO A0190002
- IAPCO AF160
- Interfil F34A24
- Jiffy Lube A40129
- Jiffy Lube HA3424
- Jiffy Lube JLA129
- Kendall KA13
- Kralinator LA862
- Luberfiner AF640
- Meijer MA24
- Micro-Filters ARP129
- Mighty AF640
- Mileguard MA3424
- Minit-Lube AF640
- Motorcraft FA640
- Motorcraft FA640R
- NAPA Gold Filters 2140
- Nationwise NW3424
- Nelson 84732S
- Nu-Tech N0175
- Parts Plus AF640
- Pennzoil PZA102
- Performax PA102
- Power Flo SA40129
- Precision Tune A129
- Precision Tune AFP129
- Pro-Tec 226
- Pro-Gauge PGA129
- Promotive AF129
- Promotive AF640
- Pronto PA3424
- Purolator A40129
- Purolator AFP129
- Quaker State QSA3424
- Road-x MAF129
- Bosch 73424
- Rockhill 62140
- Sears 45278
- Sears T23
- Sears TPA23
- Security Filters AF640
- Service Champ AF129
- Shell SA41
- Specialist's Choice OPA129
- Sunoco A36
- Texaco TA39
- Texaco TA39B
- Trust AF640
- Unocal 76 640
- Valu-test 41179
- Valu-test V3140
- WALMI WA3424
- Western Auto 7454390
- Western Auto 7454399
- Western Auto 7459530
- Wix 42140
- Woodgate WGA 679
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 1.765 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 9.030 |
| Outer Diameter Bottom | 11.500 |
| Outer Diameter Top | 11.500 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 120 |
| UPC | 765809421400 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 11.8" (29.8 cm) |
| Package Width: | 2.3" (5.7 cm) |
| Package Height: | 11.8" (29.8 cm) |
1 Year Warranty