Wix 42113 Air Filter
WIX Air Filter
$14.18
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 42113
Condition: New
UPC: 765809421134
Weight: 1.17 lbs (0.54 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mighty A99
- ACDelco A433C
- K&N E-1580
- Cenex CA670
- Western Auto 7452261
- Air Refiner ARP340
- Amsoil LT20
- Apollo AF74A
- Atlantic Richfield AAF99
- Atlantic Richfield AAF99A
- Atlas (Canada) A46
- Atlas (Canada) A55
- Atlas (Canada) AF74A
- Autopro 3113
- Autovalue 2340
- Award AAF99
- Award AAF99A
- Baldwin PA2024
- American Parts 93113
- Cam2 CA991
- Canadian Tire 2330688
- Car Care AF130
- Car Care AF340
- CARQUEST Premium 87113
- Casite CFA99
- Caterpillar 3I1027
- Champion Automotive AF18
- Mopar L410
- Mopar L551
- Citgo Petroleum CA991
- Co-op APF147
- Deutsch A1333
- Donaldson P524398
- Donaldson P607239
- Dynalife CNA340A
- Evergard EA991
- Facet 340
- Federated AF74A
- Firestone Ride-Rite CF340
- Firestone Ride-Rite CF340A
- Flag Filters A340
- Fleetguard AF914
- Fleetrite AFR8914
- Ford D0GY9601A
- Ford D7AF9601BA
- Ford D7AZ9601B
- Ford D7AZ9601BN
- Ford D7AZ9601BR
- Ford DOGF9601A
- Fram CA340
- Fram CA340A
- Fred's FA74
- General Motors 6487058
- Gonher GA340A
- Gonher GA86
- Continental Elite 2224571
- Continental Elite 2224574
- Continental Elite A340
- Grease Monkey GMA340A
- Group 7 VA991
- Hastings AF311
- Hecks HA99
- Heritage HA340A
- Jiffy Lube A50991
- Jiffy Lube HA340A
- Jiffy Lube HA3440A
- Jiffy Lube JLA991
- John Deere TY15375
- K Mart KA21
- K Mart KA32
- K Mart MPA32
- Kendall KA26
- Kralinator LA516A
- Luberfiner AF74A
- Luberfiner AF74A-1
- Luberfiner LAF174
- Meijer MA15
- Micro-Filters ARP99
- Mighty AF74A
- Mileguard MA340A
- Minit-Lube AF74A
- Monroe Shocks & Struts 39278
- Montgomery Ward 39278
- Motorcraft FA613
- Motorcraft FA613R
- NAPA Gold Filters 2113
- NAPA ProSelect Filters 22113
- Nationwise NW340A
- Nelson 83628A
- Nelson 84664S
- Nu-Tech N0248
- Parts Plus AF74A
- Parts Master 62113
- Pennzoil PZA23
- Pentius PAB340A
- Performax PA23
- Phillips 66 PA99
- Phillips 66 PA991
- Power Flo SA50991
- Precision Tune AFP991
- Pro-Bilt PBA991
- Pro-Tec 225
- Pro-Gauge PGA991
- Professionals Choice QA991
- Promotive AF74A
- Promotive AF991
- Pronto PA340A
- PUREPRO AF74A
- Purolator A50991
- Purolator AFP130
- Purolator AFP99
- Purolator AFP991
- Quaker State QSA340A
- Road-x MAF99
- Bosch 73425
- Sears 45274
- Sears 45276
- Sears T22
- Sears TPA22
- Security Filters AF74A
- Service Champ AF99
- Shell SA35
- Shell SA40
- Sieg AS340A
- Sunoco A23
- Sunoco A34
- Texaco TA37
- Texaco TA37B
- Trust AF74A
- Valu-test 41180
- Valu-test V3113
- WGB SA379
- WALMI WA340
- Warner AF74A
- Warner WAF74A
- Western Auto 7454366
- Western Auto 7460173
- William Penn WP340AA
- Wix 42113
- Woodgate WGA633
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 2.510 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 11.203 |
| Outer Diameter Bottom | 13.000 |
| Outer Diameter Top | 13.000 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | D |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 150 |
| UPC | 765809421134 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1.17 lbs (0.54 kg) |
| Package Length: | 14" (35.6 cm) |
| Package Width: | 2.8" (7 cm) |
| Package Height: | 14" (35.6 cm) |
1 Year Warranty