Wix 42106 Air Filter
WIX Air Filter
$18.21
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 42106
Condition: New
UPC: 765809421066
Weight: 1.85 lbs (0.85 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Crosland 747
- ACDelco A806C
- Citgo Petroleum AF390
- K&N E-2800
- Car Care AF3159
- Car Care AF3725
- Hastings AF822
- Fram CA3159
- Kralinator LA1226
- Wix 42106
- Baldwin PA2081
- General Motors 25041187
- Warner WAF390
- Mercedes-Benz 001 094 95 04
- Heritage HA3159
- NAPA Gold Filters 2106
- Autopart International 5000322484
- BAP Geon 1102704
- Beck/Arnley 0421065
- American Parts 93106
- Bosch 1 457 429 080
- CARQUEST Premium 87106
- CEW 3034007
- Champion Automotive AF469
- Coopers AG 622
- Deutsch A1224
- Facet A1708
- Hengst E87L01
- IAPCO A0140015
- IAPCO AF524
- IPS 45158
- Jiffy Lube HA3159
- Jiffy Lube JLA1708
- Kaeser 641430
- Lazorlite U114081
- Luberfiner AF 390
- MAHLE AG 125
- Mann-Filter C30122SB
- Mercedes-Benz 10940405
- Mercedes-Benz 10949504
- MFI CA30122
- Mighty A 51708
- Mighty A1708
- Mighty AF390
- Nu-Tech N0337
- PUREPRO AF390
- Purolator A 51708
- Purolator AF1708
- Purolator AF3215
- Purolator FCA1708
- Repco 1102704
- Bosch 73251
- Bosch AF251
- Bosch AF266
- Savara SA 329
- Security Filters AF390
- Security Filters AF392
- Specialist's Choice OPA170B
- Tecnocar A182
- Texaco HSA671
- Universal Filter Italiana (UFI) 3084300
- Universal Filter Italiana (UFI) 3084301
- Vera 1101012
- Warner AF390
- Western Auto 5254206
- Worldparts W27621
- Mann-Filter C 30 122
- Purolator A51708
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 3.375 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 8.800 |
| Outer Diameter Bottom | 12.000 |
| Outer Diameter Top | 12.000 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 345 |
| UPC | 765809421066 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1.85 lbs (0.85 kg) |
| Package Length: | 12.5" (31.8 cm) |
| Package Width: | 3.8" (9.5 cm) |
| Package Height: | 12.5" (31.8 cm) |
1 Year Warranty