Wix 42103 Air Filter
WIX Air Filter
$13.22
In Stock
Ships: Today, May. 14th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 42103
Condition: New
UPC: 765809421035
Weight: 0.8 lbs (0.37 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N E-1030
- Citgo Petroleum CA3149
- Hastings AF814
- ACDelco A736C
- Fram CA3523
- Purolator A43149
- Wix 42103
- Pentius PAB3523
- Air Refiner ARP736
- Amsoil LT17
- Apollo AF736
- Atlantic Richfield AAF736
- Atlas (Canada) A63
- Auto Extra 61942103
- Auto Pride Filters CFA3523AP
- Autopart International 5000202751
- Autopro 3103
- Autovalue 23523
- Baldwin PA2077
- BAP Geon 1107200
- American Parts 93103
- Cam2 CA3149
- Canadian Tire 2330074
- Car Care AF3523
- CARQUEST Premium 87103
- CARQUEST Standard R87103
- Casite CFA3523
- Caterpillar 3I1002
- Cenex CA828
- Champion Automotive AF14
- Mopar 0AC00200
- Mopar 83200016
- Mopar L566
- Deutsch A216
- Donaldson P524372
- Donaldson P607238
- Dynalife CNA3523
- ECOGARD XA3149
- Evergard EA3149
- Facet 736
- Federated AF736
- Federated AF814F
- FiatAllis 79009174
- Firestone Ride-Rite CF736
- Flag Filters A3523
- Fleetguard AF1625
- Fleetrite AFR81625
- Fred's FA736
- General Motors 8996356
- General Motors 8996387
- General Motors 8996402
- General Motors 8996587
- Gonher GA3523
- Continental Elite 2224578
- Continental Elite A736
- Grease Monkey GMA736
- Group 7 VA3149
- Hecks HA736
- Heritage HA3523
- Jiffy Lube A43149
- Jiffy Lube HA3523
- Jiffy Lube JLA3149
- John Deere TY15370
- K Mart KA27
- K Mart KA69
- K Mart MPA27
- Kendall KA18
- Kralinator LA922
- Kubota 7000016687
- Luberfiner AF736
- Meijer MA36
- Micro-Filters ARP3149
- MicroGard GA43149
- MicroGard MGA3523
- MicroGard MGA42103
- Mighty A3523
- Mighty AF736
- Mileguard MA3523
- Minit-Lube AF736
- Motorcraft FA706
- NAPA Gold Filters 2103
- NAPA ProSelect Filters 22103
- Nationwise NW3523
- Nelson 84739S
- Nu-Tech N0223
- Parts Plus AF736
- Parts Master 62103
- Pennzoil PZA105
- Performax PA105
- Phillips 66 PA3149
- Power Flo SA43149
- Precision Tune A3149
- Precision Tune AFP3149
- Premium Guard PA3149
- Pro-Bilt PBA3149
- Pro-Tec 887
- Pro-Gauge PGA3149
- Professionals Choice QA3149
- Promotive AF3149
- Promotive AF736
- Pronto PA3149
- Pronto PA3523
- PUREPRO AF736
- Purolator AF3149
- Quaker State QSA3523
- Repco 1107200
- Road-x MAF3149
- Bosch 73416
- Sears 45279
- Sears T16
- Sears TPA16
- Security Filters SA3149
- Service Champ AF3149
- Shell SA49
- Specialist's Choice OPA3149
- Sunoco A40
- Texaco TA44
- Texaco TA44B
- Trust AF736
- Valu-test V3103
- WALMI WA3523
- Warner AF736
- Warner WAF736
- Western Auto 7454465
- Western Auto 7455447
- Western Auto 7459779
- Woodgate WGA684
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 2.312 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 8.625 |
| Outer Diameter Bottom | 9.968 |
| Outer Diameter Top | 9.968 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 75 |
| UPC | 765809421035 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 0.8 lbs (0.37 kg) |
| Package Length: | 10.3" (26 cm) |
| Package Width: | 2.3" (5.7 cm) |
| Package Height: | 13" (33 cm) |
1 Year Warranty