Wix 42099 Air Filter
WIX Air Filter
$15.37
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 42099
Condition: New
UPC: 765809420991
Weight: 1.24 lbs (0.56 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N E-1510
- Cenex CA816
- ACDelco A332C
- Hastings AF146
- Air Refiner ARP93
- Allcar AAF146
- Apollo AF332
- Atlantic Richfield AAF93
- Atlas (Canada) A39
- Atlas (Canada) AF332
- Auto Extra 61942099
- Autovalue 2325
- Award AAF93
- Baldwin PA2009
- American Parts 93099
- Bravo BA93
- Cam2 AF332
- Canadian Tire 2330994
- Car Care AF325
- Car Care AF93
- CARQUEST Premium 87099
- CARQUEST Standard R87099
- Casite CFA325
- Champion Automotive AF30
- Mopar L404
- Co-op APF93
- Cruisemaster 330
- Deluxe Walker AF816
- Deutsch A1271
- Evergard EA93
- Facet 325
- Facet A325
- Federated AF332
- Firestone Ride-Rite CF325
- Flag Filters A325
- Fleetguard AF399
- Fleetrite AFR8399
- Fram CA325
- Fred's FA332
- General Motors 6483644
- Gonher GA325
- Continental Elite 2224563
- Continental Elite A325
- Grease Monkey GMA325
- Heritage HA325
- Jiffy Lube A50093
- Jiffy Lube HA325
- Jiffy Lube JLA93
- Kendall KA25
- Kralinator LA381
- Lederer AFL93
- Luberfiner AF332
- Luberfiner AF332-1
- Luberfiner LAF332
- Master Parts AF332
- Micro-Filters ARP93
- MicroGard GA50093
- MicroGard MGA325
- MicroGard MGA93
- MicroGard MGA42099
- Mighty A93
- Mighty AF332
- Mileguard MA325
- Minit-Lube AF332
- Monroe Shocks & Struts 39269
- Montgomery Ward 39269
- NAPA Gold Filters 2099
- NAPA ProSelect Filters 22099
- Nationwise NW325
- Nelson 83432A
- Nelson 84529S
- Nu-Tech N0262
- Parts Plus AF332
- Parts Master 62099
- Pennzoil PA22
- Pennzoil PZA22
- Pentius PAB325
- Performax PA22
- Phillips 66 PA93
- Phillips 66 WA2099
- Power Flo SA50093
- Precision Tune AFP93
- Pro-Bilt PBA332
- Pro-Tec 901
- Pro-Gauge PGA93
- Professionals Choice QA93
- Promotive AF332
- Promotive AF93
- Pronto PA325
- PUREPRO AF332
- Purolator A50093
- Purolator AFP93
- Quaker State QSA325
- Road-x MAF93
- Sears 45273
- Sears T19
- Sears TPA19
- Security Filters AF332
- Service Champ AF93
- Shell SA25
- Sieg AS325
- Specialist's Choice OPA93
- Sunoco A27
- Texaco TA25
- Texaco TA25B
- Trust AF332
- Unocal 76 332
- Valu-test 4333
- WGB SA273
- WALMI WA325
- Warner AF332
- Warner WAF332
- Western Auto 7454432
- Western Auto 7459555
- William Penn WP325A
- Wix 42099
- Woodgate WGA543
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 2.578 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 10.844 |
| Outer Diameter Bottom | 12.344 |
| Outer Diameter Top | 12.344 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | D |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 115 |
| UPC | 765809420991 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1.24 lbs (0.56 kg) |
| Package Length: | 14" (35.6 cm) |
| Package Width: | 2.8" (7 cm) |
| Package Height: | 14" (35.6 cm) |
1 Year Warranty