Wix 42097 Air Filter
WIX Air Filter
$16.59
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 42097
Condition: New
UPC: 765809420977
Weight: 1.28 lbs (0.58 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- ACDelco A331C
- Cenex CA815
- ACDelco A349C
- Air Refiner ARP89
- Allcar AAF147
- Allcar ACA188
- Allcar ACA336
- Apollo AF331
- Atlantic Richfield AAF89
- Atlas (Canada) A38
- Award AAF89
- Baldwin PA1640
- Baldwin PA2007
- Baldwin PA646
- American Parts 93097
- Cam2 AF331
- Canadian Tire 2330978
- Car Care AF328
- Car Care AF89
- CARQUEST Premium 87097
- Casite CFA89
- Caterpillar 3I1025
- Champion Automotive AF23
- Mopar L400
- Co-op APF49
- Co-op APF89
- Deluxe Walker AF815
- Deutsch A1123
- Donaldson P524396
- Donaldson P606295
- Dynalife CNA16
- Dynalife CNA25
- Facet 328
- Facet A328
- Federated AF331
- Firestone Ride-Rite CF328
- Flag Filters A328
- Fleetguard AF405
- Fleetrite AFR8323
- Fleetrite AFR8405
- Ford CC3RZ9601L
- Fram CA188PL
- Fram CA328
- Fred's FA331
- General Motors 5647147
- General Motors 5647353
- General Motors 6424138
- General Motors 6483536
- General Motors 6483915
- General Motors 6484294
- Continental Elite 2224566
- Continental Elite A328
- Grease Monkey GMA328
- Group 7 VA49
- Group 7 VA89
- Hastings AF149
- Hastings AF45
- Hecks HA49
- Heritage HA328
- Jiffy Lube HA328
- Jiffy Lube JLA89
- K&N E-1220
- K Mart KA15
- K Mart KA4
- Kendall KA11
- Kralinator LA380
- Lederer AFL49
- Lederer AFL89
- Luberfiner AF331
- Luberfiner LAF124
- Luberfiner LAF331
- Master Parts AF331
- Meijer MA14
- Micro-Filters ARP89
- Mighty A40089
- Mighty A89
- Mighty AF331
- Mighty AF697
- Minit-Lube AF331
- Monroe Shocks & Struts 39257
- Montgomery Ward 39257
- NAPA Gold Filters 2097
- Nationwise NW328
- Nelson 83074A
- Nelson 83401A
- Nelson 84534S
- Nu-Tech N0259
- Nu-Tech N2061A
- Pennzoil CA328
- Pennzoil PZA6
- Pennzoil PZA9
- Performax PA275
- Phillips 66 PA89
- Precision Tune AFP89
- Pro-Bilt PBA89
- Pro-Gauge PGA89
- Pronto PA328
- PUREPRO AF331
- Purolator A40089
- Purolator AFP89
- Quaker State QSA328
- Road-x MAF89
- Safeway GM5
- Sears 45307
- Sears 45476
- Sears DT13
- Sears T13
- Sears TPA13
- Security Filters AF331
- Shell SA16
- Shell SA28
- Sieg AS328
- Specialist's Choice OPA89
- Sunoco A11
- Sunoco A9
- Texaco TA16
- Texaco TA28
- Texaco TA28B
- Trust AF331
- Valu-test 4336
- WGB SA274
- WGB SA53
- WALMI WA328
- Warner AF331
- Warner WAF331
- Western Auto 5253836
- Western Auto 7454358
- Western Auto 7459803
- Western Auto 7460140
- William Penn WP328A
- Wix 42097
- Woodgate WGA549
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 2.546 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 8.609 |
| Outer Diameter Bottom | 10.750 |
| Outer Diameter Top | 10.750 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | D |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 155 |
| UPC | 765809420977 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1.28 lbs (0.58 kg) |
| Package Length: | 11.8" (29.8 cm) |
| Package Width: | 2.8" (7 cm) |
| Package Height: | 11.8" (29.8 cm) |
1 Year Warranty