Wix 42091 Air Filter
WIX Air Filter
$16.91
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 42091
Condition: New
UPC: 765809420915
Weight: 1.5 lbs (0.69 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Mighty A50031
- Checker 701162
- K&N E-1230
- ACDelco A223C
- Cenex CA403
- Baldwin PA1804
- General Motors 6422260
- Nu-Tech N0308
- ACDelco A803C
- ACDelco A86CW
- Air Refiner ARP31
- Allcar ACA176
- Apollo AF31
- Atlantic Richfield AAF31
- Atlas (Canada) AF31
- Award AAF31
- Baldwin PA625
- BAP Geon 1109305
- American Parts 93091
- Cam2 AF31
- Canadian Tire 2330314
- Car Care AF176
- Car Care AF31
- CARQUEST Premium 87091
- Casite CFA176
- CEW 3057007
- Champion Automotive AF455
- Checker 05026
- Checker 6420690
- Mopar 2067018
- Mopar L159
- Co-op APF31
- Coopers AG138
- Coopers AG555
- Cruisemaster 304
- Deluxe Walker AF403
- Deutsch A1220
- Donaldson P607235
- Dynalife CNA1
- Facet 176
- Facet A176
- Firestone Ride-Rite CF176
- Flag Filters A176
- Fleetguard AF306
- Fleetrite AFR8306
- Ford CC3RZ9601B
- Fram CA176
- General Motors 1554030
- General Motors 1554095
- General Motors 1554702
- General Motors 5645017
- General Motors 6420690
- General Motors 6420901
- General Motors 6420903
- General Motors 6420904
- General Motors 6422680
- General Motors 6422727
- General Motors 6422880
- General Motors 6422887
- General Motors 6423926
- General Motors 6423927
- General Motors 6484445
- General Motors 6486753
- General Motors 7422680
- Gonher GA56
- Continental Elite 2224557
- Grease Monkey GMA176
- Group 7 VA31
- Hastings AF22
- IAPCO A0166002
- IPS 45134
- Jiffy Lube JLA31
- Joy 207018
- K&N E-2840
- K Mart KA1
- Kendall A176
- Kralinator LA10
- Lederer AFL31
- Luberfiner AF31
- Luberfiner LAF223
- Luberfiner LAF31
- Master Parts AF31
- Meijer MA8
- MFI CA3033
- Mighty A176
- Mighty A31
- Mighty AF 31
- Minit-Lube AF31
- Monroe Shocks & Struts 39260
- Motorcraft FA2
- NAPA Gold Filters 2091
- Nelson 83063A
- Nelson 84490S
- Nu-Tech N0306
- Pennzoil PZA8
- Phillips 66 PA31
- Phillips 66 WA2091
- Pronto A176
- PUREPRO AF31
- Purolator A50031
- Purolator AFP31
- Purolator PM1587
- Quaker State QSA176
- Repco 1109305
- Bosch 73270
- Bosch AF270
- Ryco A306
- Ryco A70
- Shell SA1
- Sunoco A4
- Texaco HSA649
- Texaco TA1
- Vera 1100999
- Volvo 461177
- WGB SA24
- Warner AF31
- Warner WAF31
- William Penn WP176A
- Wix 42091
- Woodgate WGA520
- Worldparts W27608
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 3.030 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 8.625 |
| Outer Diameter Bottom | 11.500 |
| Outer Diameter Top | 11.500 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | D |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 265 |
| UPC | 765809420915 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1.5 lbs (0.69 kg) |
| Package Length: | 12.5" (31.8 cm) |
| Package Width: | 3.8" (9.5 cm) |
| Package Height: | 12.5" (31.8 cm) |
1 Year Warranty