Wix 42061 Air Filter
WIX Air Filter
$15.78
Limited Stock
Ships: Today, May. 13th
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours (Order before 3:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 42061
Condition: New
UPC: 765809420618
Weight: 1.02 lbs (0.47 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N E-1095
- K&N E-1090
- ACDelco A218C
- Cenex CA314
- Casite CFA133
- Hastings AF122
- Group 7 VA68
- Fram CA133
- Quaker State QSA133
- Wix 42061
- Baldwin PA1735
- Fleetguard AF388
- Allcar ACA133
- Apollo AF133
- Atlantic Richfield AAF68
- Atlas (Canada) A28
- Atlas (Canada) AF133
- Auto Pride Filters CFA133AP
- Autopart International 5000203603
- Award AAF68
- American Parts 93061
- Cam2 AF133
- Canadian Tire 2330242
- Car Care AF133
- Car Care AF68
- CARQUEST Premium 87061
- Caterpillar 3I0985
- Champion Automotive AF38
- Mopar 4041252
- Mopar 4179647
- Mopar J8992873
- Mopar L190
- Mopar L414
- Co-op APF68
- Coopers AG 340
- Deluxe Walker AF314
- DENSO 1432054
- Deutsch A261
- Donaldson P524353
- Donaldson P607230
- Dynalife CNA133
- Dynalife CNA18
- ECOGARD XA68
- Facet 133
- Facet A133
- Firestone Ride-Rite CF133
- Flag Filters A133
- Fleetrite AFR8388
- Ford C4ZF9601B
- Ford C4ZF9601B2
- Ford C5ZZ9601B
- Ford C5ZZ9601BR
- Ford C7AF9600N
- General Motors 6421671
- Gonher GA78
- Continental Elite 2224553
- Continental Elite A133
- Grease Monkey GMA133
- Heritage HA133
- Hyundai 2811321330
- IAPCO AF126
- International Harvester (IHC) 357427C92
- International Harvester (IHC) 369499C93
- International Harvester (IHC) 369500C1
- International Harvester (IHC) 384854C91
- Jiffy Lube HA133
- Jiffy Lube JLA4326
- Jiffy Lube JLA68
- K&N E-2755
- K Mart KA6
- Kendall A133
- Kralinator LA96
- Lederer AFL68
- Luberfiner AF 133
- Luberfiner LAF133
- Master Parts AF133
- Meijer MA4
- MicroGard GA40068
- MicroGard MGA68
- Mighty A68
- Mighty AF133
- Mileguard MA133
- Minit-Lube AF133
- Mitsubishi MD 603800
- Monroe Shocks & Struts 39255
- Motorcraft FA23
- Motorcraft FA23R
- NAPA Gold Filters 2061
- Nelson 83086A
- Nelson 84525S
- Nu-Tech N0238
- Pennzoil PZA141
- Pennzoil PZA5
- Performax PA141
- Phillips 66 PA68
- Premium Guard PA68
- Pro-Gauge PGA68
- Pronto A133
- Pronto PA4326
- Pronto PA68
- PUREPRO AF133
- Purolator AF4373
- Purolator AFP68
- Road-x MAF68
- Ryco A325
- Security Filters AF133
- Service Champ AF68
- Shell SA18
- Specialist's Choice OPA4326
- Sunoco A16
- Texaco TA18
- Texaco TA53
- Texaco TA53B
- Unocal 76 218
- Valu-test 4309
- WGB SA92
- WALMI WA133
- Warner AF133
- Warner WAF133
- Western Auto 5253729
- Western Auto 7454416
- Western Auto 7460058
- William Penn WP133A
- Woodgate WGA541
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 2.350 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 7.540 |
| Outer Diameter Bottom | 10.000 |
| Outer Diameter Top | 10.000 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | C |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 140 |
| UPC | 765809420618 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1.02 lbs (0.47 kg) |
| Package Length: | 11" (27.9 cm) |
| Package Width: | 3" (7.6 cm) |
| Package Height: | 11" (27.9 cm) |
1 Year Warranty