Wix 42057 Air Filter
WIX Air Filter
$13.42
In Stock
Ships: Thursday May. 14th
Pick-Up: Ready in 1 Hour Thursday May. 14th
Brand: Wix
Stock #: 42057
Condition: New
UPC: 765809420571
Weight: 1.22 lbs (0.56 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Purolator A40120
- Wix 42057
- ACDelco A494C
- Air Refiner ARP574
- Apollo AF574
- Atlas (Canada) A45
- Atlas (Canada) A77
- Auto Extra 61942057
- Auto Pride Filters CFA381AP
- Autopart International 5000200162
- Autopro 3057
- Baldwin PA2057
- Bravo BA120
- Cam2 CA120
- Canadian Tire 2330372
- Car Care AF381
- CARQUEST Premium 87057
- CARQUEST Standard R87057
- Casite CFA381
- Caterpillar 3I1006
- Cenex CA842
- Champion Automotive AF39
- Champion Filters CAR381
- Mopar 0AC00155
- Mopar 83200055
- Mopar L411
- Citgo Petroleum AF574
- Co-op APF146
- Deluxe Walker AF842
- Deutsch A1152
- Donaldson P524376
- Donaldson P607229
- Dynalife CNA381
- ECOGARD XA120
- Evergard EA120
- Facet 381
- Facet A381
- Federated AF310F
- Federated AF574
- Federated PA120F
- Firestone Ride-Rite CF381
- Flag Filters A381
- Fleetguard AF1674
- Fleetguard AF26304
- Fleetrite AFR81674
- Ford D3ZF9601AA
- Ford D3ZZ9601A
- Ford D3ZZ9601AR
- Fram CA381
- General Motors 6487927
- Gonher GA74
- Continental Elite A381
- Grease Monkey GMA381
- Group 7 VA120
- Hastings AF310
- Heritage HA381
- Inducontro AA1018
- Interfil F381A
- Jiffy Lube A40120
- Jiffy Lube JLA120
- K&N E-1325
- K Mart MPA9
- Kendall KA27
- Kralinator LA590
- Luberfiner AF574
- Luberfiner AF574-1
- Luberfiner LAF574
- Mann-Filter MA1142
- Master Parts AF574
- MicroGard GA40120
- MicroGard MGA381
- MicroGard MGA42057
- Mighty A381
- Mighty AF574
- Mileguard MA381
- Minit-Lube AF574
- Motorcraft FA1018
- Motorcraft FA547R
- Motorcraft FA574
- Motorcraft FA574R
- NAPA Gold Filters 2057
- NAPA ProSelect Filters 22057
- Nationwise NW381
- Nelson 84781S
- Nu-Tech N0201
- Parts Plus AF574
- Parts Master 62057
- Pennzoil PZA128
- Pentius PAB381
- Performax PA128
- Phillips 66 PA120
- Power Flo SA40120
- Precision Tune AF381
- Premium Guard PA120
- Pro-Bilt PBA120
- Pro-Tec 890
- Pro-Gauge PGA120
- Professionals Choice QA120
- Promotive AF120
- Promotive AF574
- Pronto PA120
- Pronto PA381
- PUREPRO A120
- Purolator AFP120
- Quaker State QSA381
- Road-x MAF120
- Bosch 73412
- Sears 45320
- Sears T38
- Sears TPA38
- Security Filters SA120
- Service Champ AF120
- Shell SA58
- Specialist's Choice OPA120
- Sunoco A50
- Texaco TA57
- Texaco TA57B
- Tires Plus CF381
- Trust AF574
- Unocal 76 574
- Valu-test V3057
- WALMI WA381
- Warner AF574
- Warner WAF574
- Western Auto 7452295
- Western Auto 7454689
- Western Auto 7455751
- Woodgate WGA711
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 1.974 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 9.03 |
| Outer Diameter Bottom | 11.25 |
| Outer Diameter Top | 11.25 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 125 |
| UPC | 765809420571 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1.22 lbs (0.56 kg) |
| Package Length: | 11.8" (29.8 cm) |
| Package Width: | 2.3" (5.7 cm) |
| Package Height: | 11.8" (29.8 cm) |
1 Year Warranty