Wix 42050 Air Filter
WIX Air Filter
$25.46
In Stock
Ships: Today, May. 14th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 42050
Condition: New
UPC: 765809420502
Weight: 1.28 lbs (0.59 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings AF5
- ACDelco A53C
- ACDelco A340C
- Kralinator LA24
- Purolator A30033
- Air Refiner ARP33
- Air Refiner ARP5
- Air Refiner ARP5H
- Allcar AAF16
- Apollo AF207
- Apollo AF5HD
- Baldwin PA601
- Baldwin PA602
- Baldwin PA623
- American Parts 93050
- Cam2 AF207
- Cam2 AF5HD
- CARQUEST Premium 87050
- CARQUEST Standard R87050
- Caterpillar 3I1560
- Caterpillar 3N2896
- Caterpillar 6N1655
- Cenex CA500
- Champion Automotive AF456
- Mopar 2067014
- Mopar J0931751
- Mopar J0932710
- Mopar J8990457
- Mopar J8991013
- Mopar L143
- Mopar L188
- Clark Equipment 893489
- Co-op AP1730
- Co-op APF33
- Co-op APF5
- Continental Engines RD6F453
- Coopers AEM2164
- Coopers AG135
- Deluxe Walker AF500
- Deluxe Walker AF550
- Diamond T Trucks 179639
- Diamond T Trucks P2679
- Donaldson P121265
- Donaldson P528216
- Dynalife CNA10
- Elgin Sweeper S7626
- Elgin Sweeper S7627
- Fleetguard AF257
- Fleetguard AF274
- Fleetrite AFR8257
- Fleetrite AFR8274
- Ford 5752007
- Ford 5752009
- Ford 7572009
- Ford 92376
- Ford 92966
- Ford 9301132
- Ford B7A9601C
- Ford B7A9601D
- Ford B7S9601D
- Ford B7T9601B
- Ford B7T9601D
- Ford B8C9601A
- Ford B8T9601A
- Ford EDB9601A
- Ford EDB9601D1
- Ford EDR9601A
- Fram CA151
- Fram CA151PL
- Fram CA158PL
- Fram FA151PL
- General Motors 1553109
- General Motors 25096075
- International Harvester (IHC) 188621H1
- International Harvester (IHC) 406453C1
- International Harvester (IHC) 863725C91
- Inducontro AA1158
- Ingersoll Rand 2825
- Jacobsen 271272
- Kohler 258423
- Kohler 270970
- Kohler 271276
- Kohler 330660
- Kohler A270970
- Kralinator LA1
- Lederer AFL5
- LPM 13504050
- Luberfiner AF207
- Luberfiner AF5HD
- Luberfiner LAF158
- Luberfiner LAF5
- Luberfiner LAF5HD
- Massey Ferguson 1019345M91
- Massey Ferguson 1019346M1
- Massey Ferguson 1019346M91
- Master Parts AF5HD
- Mighty A30005
- Motorcraft FA9
- NAPA Gold Filters 2050
- Nelson 84068N
- Nelson 84559N
- Onan 1401083
- Onan 1401089
- Onan 1401583
- Onan 1401838
- Onan 140B1089
- Perkins 8991013
- Perry PA550
- PUREPRO AF5HD
- Purolator 9300457
- Purolator A30005
- Purolator AFP33
- Purolator AFP5
- Reo 2303H2
- Reo 2314H2
- Reo 2325H2
- Ryco A2
- Security Filters AF5HD
- Shell SA10
- Sierra 187870
- GH Tennant 23792
- GH Tennant 23972
- Thomas Built Buses 1083A67H03
- Transicold 3000138
- Transicold 300013802
- Transicold 300013802P06
- United Air Cleaner 250A9B
- WGB SA382
- WGB SA45
- WGB SA52
- Ward Lafrance 2325H2
- Warner AF5HD
- Warner WAF5HD
- Climax Waukesha 208316
- Wayne 608455
- White 179639
- White 207300314
- White 2325H2
- White 260820
- White 400000627D
- White 879639
- White 884309
- Witte 47313058
- Witte 47313060
- Wix 42050
- Woodgate WGA530
- Worthington ELM3
- Worthington ELM48
- Yale And Towne 5007551
- WIX HD Air Filters feature premium filtration media with skip a pleat media stabilization (where applicable) and pleat stabilization beads. WIX HD Air filters are recommended for OEM air filter change intervals. Polyurethane and or high strength corrosion resistant end caps and expanded metal bodies ensure a durable long lasting filter. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011: Minimum efficiency of 99.9% contaminant removal. (Based on Wix 46664, Wix 42803, Wix 46761, Wix 46433 )
| Height | 3.656 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 6.750 |
| Outer Diameter Bottom | 9.156 |
| Outer Diameter Top | 9.437 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | HD |
| Class | HC |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 200 |
| UPC | 765809420502 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 1.28 lbs (0.59 kg) |
| Package Length: | 9.5" (24.1 cm) |
| Package Width: | 4.5" (11.4 cm) |
| Package Height: | 9.5" (24.1 cm) |
1 Year Warranty