Wix 42039 Air Filter
WIX Air Filter
$14.51
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 42039
Condition: New
UPC: 765809420397
Weight: 0.84 lbs (0.39 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- K&N E-1950
- Cenex CA1750
- ACDelco A735C
- Cam2 CA3138
- Nelson 84837S
- Hastings AF815
- Apollo AF735
- Atlantic Richfield AAF735
- Atlas (Canada) A58
- Auto Extra 61942039
- Auto Pride Filters CFA735AP
- Autopart International 5000202750
- Autopro 3039
- Autovalue 23537
- Award AAF735
- Baldwin PA2076
- Bravo BA3138
- Canadian Tire 2330380
- Car Care AF3537
- Car Care AF735C
- CARQUEST Premium 87039
- CARQUEST Standard R87039
- Casite CFA735
- Caterpillar 3I1008
- Champion Automotive AF13
- Champion Filters CAR3537
- Mopar 0AC00196
- Mopar 83200015
- Citgo Petroleum AF735
- Citgo Petroleum CA3138
- Deutsch A1103
- Donaldson P524378
- Donaldson P606065
- Dynalife CNA3537
- ECOGARD XA3138
- Evergard EA3138
- Facet 735
- Farmland AF3138
- Federated AF735
- Federated AF815F
- Federated PA3138F
- Firestone Ride-Rite CF735
- Flag Filters A3537
- Fleetguard AF1750
- Fleetrite AFR81750
- Fram CA3537
- Fred's FA735
- General Motors 8996555
- GK Industries AF3537
- Gonher GA3537
- Gonher GA54
- Continental Elite 2224577
- Continental Elite A735
- Grease Monkey GMA735
- Group 7 VA3138
- Hecks HA735
- Heritage HA3537
- Inducontro AA1029
- Interfil F35A37A
- Jiffy Lube A43138
- Jiffy Lube HA3537
- Jiffy Lube JLA3138
- K Mart KA25
- K Mart MPA25
- Kendall KA15
- Kralinator LA937
- LTH LTH54A
- Luberfiner AF735
- Meijer MA27
- Micro-Filters ARP3138
- MicroGard GA43138
- MicroGard MGA3537
- MicroGard MGA42039
- Mighty A3537
- Mighty AF735
- Mileguard MA3537
- Minit-Lube AF735
- Motorcraft FA721
- Motorcraft FA721R
- NAPA Gold Filters 2039
- NAPA ProSelect Filters 22039
- Nationwise NW3537
- Parts Plus AF735
- Parts Master 62039
- Pennzoil PZA21
- Pentius PAB3537
- Performax PA21
- Phillips 66 PA735
- Power Flo SA43138
- Precision Tune A3138
- Precision Tune AFP3138
- Premium Guard PA3138
- Pro-Bilt PBA3138
- Pro-Tec 899
- Pro-Gauge PGA3138
- Professionals Choice QA3138
- Promotive AF3138
- Promotive AF735
- Pronto PA3138
- Pronto PA3537
- PUREPRO AF735
- Purolator A43138
- Purolator AF3138
- Quaker State QSA3537
- Road-x MAF3138
- Bosch 73415
- Sears 45313
- Sears T20
- Sears TPA20
- Security Filters SA3138
- Service Champ AF3138
- Shell SA45
- Sieg AS3537
- Specialist's Choice OPA3138
- Sunoco A39
- Texaco TA43
- Texaco TA43B
- Trust AF735
- TVI TVI3138
- Unocal 76 735
- Valu-test 41243
- Valu-test V3039
- WALMI WA3537
- Warner AF735
- Warner WAF735
- Western Auto 7454481
- Western Auto 7455439
- Western Auto 7459688
- William Penn WP735A
- Wix 42039
- Woodgate WGA749
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 2.109 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 7.637 |
| Outer Diameter Bottom | 9.173 |
| Outer Diameter Top | 10.629 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 80 |
| OvalShaped | 1 |
| UPC | 765809420397 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 0.84 lbs (0.39 kg) |
| Package Length: | 11.8" (29.8 cm) |
| Package Width: | 2.3" (5.7 cm) |
| Package Height: | 11.8" (29.8 cm) |
1 Year Warranty