Wix 42036 Air Filter
WIX Air Filter
$10.15
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 42036
Condition: New
UPC: 765809420366
Weight: 0.56 lbs (0.26 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings AF811
- ACDelco A765C
- Cenex CA306
- Citgo Petroleum AF306
- K&N E-2190
- Deutsch A600
- Apollo AF306
- Atlas (Canada) A56
- Atlas (Canada) AF306
- Baldwin PA2083
- BAP Geon 1109810
- Beck/Arnley 0421180
- American Parts 93036
- Cam2 AF306
- Canadian Tire 2331920
- Car Care AF3445
- CARQUEST Premium 87036
- Casite CFA3445
- Champion Automotive AF50
- Mopar 5240668
- Mopar L554
- Facet 3445
- Facet A3445
- Federated AF306
- Federated AF307
- Firestone Ride-Rite CF3445
- Flag Filters A3445
- Fleetguard AF1770
- Fleetrite AFR81770
- Fram CA3445
- General Motors 25040318
- Gonher GA3445
- Continental Elite 2224583
- Continental Elite A3445
- Grease Monkey GMA3445
- Group 7 VA3080
- Heritage HA3445
- IAPCO A0111001
- IAPCO AF5
- Jiffy Lube HA3445
- Jiffy Lube JLA3080
- Kendall A3445
- Kralinator LA918
- Lazorlite U114154
- Luberfiner AF306
- Mighty A23080
- Mighty A3445
- Mighty AF306
- Minit-Lube AF306
- Motorcraft FA723R
- NAPA Gold Filters 2036
- Nationwise NW3445
- Nelson 84854S
- Nu-Tech N0576
- Parts Plus AF306
- Pennzoil PZA118
- Performax HA3445
- Phillips 66 WA2036
- Precision Tune AF3080
- Pro-Bilt PBA306
- Pro-Gauge PGA3080
- Pronto PA3445
- PUREPRO AF306
- Purolator A23080
- Purolator AF3080
- Quaker State QSA3445
- Repco 1109810
- Road-x MAF3080
- Bosch 73304
- Sears 45270
- Sears T37
- Sears TPA37
- Security Filters AF306
- Shell SA43
- Specialist's Choice OPA3080
- Texaco HSA615
- Trust AF306
- Unocal 76 AF2036
- Vera 1101624
- WALMI WA3445
- Warner AF306
- Warner WAF306
- Western Auto 5253810
- Western Auto 7454564
- Wix 42036
- Worldparts W27638
- WIX Premium Panel Air Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as stop and go traffic, dirt roads, construction sites, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM air filter change intervals. These filters contain 30% more media than OES filters and use a phenolic resin treated enhanced cellulose media which provides excellent durability against moisture ingestion. When applicable, the high-tear strength polyurethane seal survives extreme hot and cold temperature conditions. Air filter Laboratory Tests per ISO 5011 at least 99.5% efficiency (Based on Wix 42389)
| Height | 5.762 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Air Filter |
| Inner Diameter Bottom | 3.002 |
| Outer Diameter Bottom | 4.393 |
| Outer Diameter Top | 4.393 |
| Media Material | Cellulose |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Ends | Plastic |
| Cubic Feet Per Minute Rating | 90 |
| UPC | 765809420366 |
| Origin Country: | MX |
| Weight: | 0.56 lbs (0.26 kg) |
| Package Length: | 4.6" (11.7 cm) |
| Package Width: | 4.6" (11.7 cm) |
| Package Height: | 6.1" (15.4 cm) |
1 Year Warranty