Wix 33833 Fuel Filter
WIX Fuel (Complete In-Line) Filter
$58.26
In Stock
Ships: Monday May. 18th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 11:30 AM)
Brand: Wix
Stock #: 33833
Condition: New
Made in Poland
UPC: 765809338333
Weight: 0.51 lbs (0.23 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- VAICO V10-0661
- Volkswagen 6Q0 201 051 C
- Volkswagen 6Q0 201 051 J
- Bosch F 026 403 006
- ACDelco FS 9263 E
- Fram G10147
- Wix 33833
- Baldwin BF9805
- Hengst H155WK02
- Champion L 488
- Purflux EP204
- UFI 31.833.00
- NAPA Gold Filters 3833
- NAPA ProSelect Filters 23833
- BluePrint Engines ADV 182329
- BluePrint Engines ADV182306
- BluePrint Engines ADV182308
- Auto Extra 61633833
- Autopart International 5002197769
- Beck/Arnley 0431070
- Bosch 0 450 905 925
- Bosch 0 986 AF8 114
- Bosch 0 986 AF8 129
- Bosch 0 986 AF8 260
- Bosch F 026 403 008
- Bosch F 3006
- Bosch F 3008
- Bosch F5925
- CARQUEST Premium 86833
- Champion CFF 100488
- Champion CFF100276
- Champion L 276
- Champion L 276/606
- Champion L 488/606
- Coopers FIG 7096
- Coopers FIG 7107
- Coopers FIG 7108
- Crosland 6833
- Crosland 6849
- Crosland 6850
- Febi-Bilstein 30754
- Febi-Bilstein 38483
- Filtron PP 836/4
- Frad 15.30.22/130A
- Fram G10146
- Fram G9791
- Gonher GG107
- Hastings GF383
- Hengst H155WK
- Hengst H155WK01
- Hoffer Products 7790351/1
- Interfil FGI276
- Kolbenschmidt 4289-FP
- Kolbenschmidt 4290-FP
- Kolbenschmidt 50 013 625
- Kolbenschmidt 50 014 289
- Kolbenschmidt 50 014 290
- Kolbenschmidt 625-FP
- M Filter DF 3527
- M Filter DF 3528
- Magneti Marelli 71760701
- Magneti Marelli FI 99
- Magneti Marelli FI I93
- MAHLE KL 156/1
- MAHLE KL 156/3
- MAHLE KL 176
- MAHLE KL 176/1
- MAHLE KL 176/6
- MAHLE KL 176/6D
- MAHLE KL 460
- MAHLE KL 755
- MAHLE KL 756
- Mann-Filter WK 69/2
- Mann-Filter WK 69/1
- Mapco 62801
- Mapco 62804
- Meat & Doria 4351
- Meat & Doria 4351/1
- Meat & Doria 4839
- Meat & Doria 4840
- Meyle 100 323 0002
- Meyle 100 323 0003
- Meyle 100 323 0011
- MicroGard 33833
- Motaquip LVFF 709
- Motaquip VFF 472
- Motaquip VFF 556
- Motaquip VFF 561
- Mueller FB276
- Mueller FB293
- Mueller FB295
- PBR AG-6098
- PBR AG-6130
- PBR AG-6131
- Premium Guard PF3833
- Pro-Tec 642
- Purflux EP201
- Purflux EP203
- Purolator F 69101
- Purolator F59206
- Purolator F69205
- Purolator F69217
- Repco RFF148
- Ryco Z674
- Sakura FS-31110
- Service Champ 59183
- Sofima S 1821 B
- Sofima S 1832 B
- Sofima S 1833 B
- Tecnocar B37
- Tecnocar B76
- Tecnocar B77
- UFI 31.821.00
- UFI 31.832.00
- Unipart Automotive GFE 7235
- Unipart Automotive GFE 7281
- Unipart Automotive GFE 7284
- VAICO V10-0254
- VAICO V10-0660
- Valeo 587021
- Volkswagen 6Q0 201 051
- Volkswagen 6Q0 201 051 A
- Volkswagen 6Q0 201 051 B
- Volkswagen 6Q0 201 051 H
- Volkswagen 6Q0 201 512
- Wix Europe WF8317
- Purolator F69101
- VAICO V100661
- WIX Fuel Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. WIX offers high quality, high efficiency media specific to the application and fuel type being used. Superior materials, design and construction ensure WIX fuel filters provide excellent performance under all types of operating conditions.
| Height | 6.468 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Fuel (Complete In-Line) Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Bottom | 2.155 |
| Outer Diameter Top | 2.409 |
| Media Material | Cellulose |
| Inlet | 5/16 |
| Outlet | 5/16 |
| Duty Type | LD |
| Class | D |
| Micron | 4.00 |
| Vapor | 5/16 |
| UPC | 765809338333 |
| Origin Country: | PL |
| Weight: | 0.51 lbs (0.23 kg) |
| Package Length: | 2.8" (7 cm) |
| Package Width: | 2.8" (7 cm) |
| Package Height: | 7" (17.8 cm) |
1 Year Warranty