Wix 33619 Fuel Filter
WIX Fuel (Complete In-Line) Filter
$39.57
In Stock
Ships: Thursday May. 21st
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours Thursday May. 21st
Brand: Wix
Stock #: 33619
Condition: New
UPC: 765809336193
Weight: 1.22 lbs (0.56 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings FF1131
- Baldwin BF7958
- Fiat 46473803
- Purolator F65428
- Luberfiner G6630
- Mighty G6630
- Fram PS5896
- Wix 33619
- Mann-Filter WK 853/3 x
- Volkswagen 1J0 127 401
- Volkswagen 2D0 127 399
- Parts Plus G6630
- Pentius PFB65428
- NAPA Gold Filters 3619
- NAPA ProSelect Filters 23619
- ECOGARD XF65428
- PUREPRO F65428
- ACDelco XD 9060 E
- ACDelco XD 9268 E
- BluePrint Engines ADV 182341
- ASAS SP 7014
- ASAS SP 7024
- Auto Extra 61633619
- Autopart International 5002232811
- Beck/Arnley 0431024
- Beck/Arnley 0431033
- Bosch 0 450 906 288
- Bosch 0 450 906 298
- Bosch 0 450 906 350
- Bosch 0 450 906 374
- Bosch 0 450 906 375
- Bosch 0450906295
- Bosch 74019
- Bosch 78009WS
- Bosch N6288
- Bosch N6295
- Bosch N6374
- CARQUEST Premium 86619
- Champion CFF100142
- Champion L 142
- Champion L 273
- Champion L 273/606
- Citgo Petroleum G6630
- Coopers FSM 4129
- Delphi FF0104
- Delphi FF20009
- Delphi HDF515
- Duralast FF778DL
- Febi-Bilstein 21602
- Febi-Bilstein 21622
- Filtron PP 839/1
- GK Industries GF1901
- Hengst H125WK
- Hengst H70WK08
- Hoffer Products 7690194
- Inter-Continental ALG2256
- Kolbenschmidt 421-FP
- Kolbenschmidt 50 013 421
- Kralinator FS3619
- M Filter MP 4025
- Magneti Marelli 71760795
- Magneti Marelli 71760799
- Magneti Marelli 71760800
- Magneti Marelli FD 548
- Magneti Marelli FD 553
- Magneti Marelli FD 564
- MAHLE KL 147
- MAHLE KL 147/2
- MAHLE KL 147D
- Mann-Filter WK 853/3
- Mapco 63199
- Meat & Doria 4194
- Meat & Doria 4194T
- Meat & Doria 4225T
- Meat & Doria 4246
- Meyle 100 127 0007
- Meyle 100 127 0010
- MicroGard 33619
- Mighty G6629
- Motaquip VFF 341
- Mueller FN298
- PBR AG-6031
- PBR AG-6067
- Parts Master 73619
- PBR Filters AG6031
- Pro-Tec 678
- Promotive F65428P
- Pronto PF5428
- Purflux FCS463
- Purflux FCS711
- Purolator F 67832
- Purolator F 68098
- Purolator F69202
- Sakura FS-3103
- Service Champ 59176
- Skoda 1J0127401
- Skoda 2D0127399
- Sofima S 4391 NR
- Sofima S 4404 NR
- Tecnocar RN248
- Tecnocar RN59B
- Tecnocar RN70B
- Teho 6219
- Teho 6222
- UFI 24.391.00
- UFI 24.404.00
- Unipart Automotive GFE5334
- Universal Filter Italiana (UFI) 2439100
- VAICO 10-0341
- VAICO 10-0360
- VAICO V10-0341
- VAICO V10-0360
- Valeo 587500
- VAICO 100341
- VAICO 100360
- Volkswagen 1CO 127 401
- Volkswagen 1J0 127 399 A
- Volkswagen 1J0 127 401 A
- Volkswagen 1J0 127 401 B
- Volkswagen 1JO127401A
- Warner G6630
- Wix Europe WF8046
- Purolator F67832
- Purolator F68098
- WIX Fuel Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. WIX offers high quality, high efficiency media specific to the application and fuel type being used. Superior materials, design and construction ensure WIX fuel filters provide excellent performance under all types of operating conditions.
| Height | 7.910 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Fuel (Complete In-Line) Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Top | 3.430 |
| Media Material | Cellulose |
| Inlet | 8 mm |
| Outlet | 8 mm |
| Duty Type | LD |
| Class | C |
| Micron | 23.00 |
| Drain Cock | 1 |
| UPC | 765809336193 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1.22 lbs (0.56 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 8.1" (20.7 cm) |
1 Year Warranty