Wix 33595 Fuel Filter
WIX Fuel (Complete In-Line) Filter
$18.52
10+ In Stock
Ships: Today, May. 13th
Pick-Up: Ready in 1 Hour (Order before 4:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 33595
Condition: New
Made in USA
UPC: 765809335950
Weight: 0.33 lbs (0.15 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings GF326
- ACDelco GF832
- Fleetguard FF5455
- Hastings GF362
- Beck/Arnley 0431034
- Donaldson P551772
- Fram G8018
- Kralinator G285
- Wix 33595
- GK Industries FG865
- GK Industries FG986
- Baldwin BF7668
- Baldwin BF7768
- Service Champ 54073
- Mann-Filter WK 512/1
- Parts Plus G6593
- Pronto PF5277
- Pentius PFB65277
- Tires Plus FF6593
- Premium Guard PF8018
- Ford 3964 918
- Gonher GG-1872
- Interfil FGI-018
- BluePrint Engines ADJ132302
- Altrom Group 3620901
- ASAS SP 7012
- ASAS SP 7022
- ASAS SP 7052
- Auto Extra 61633595
- Autopart International 5002200318
- Bosch 0 450 905 939
- Bosch 71656
- Bosch 77095WS
- Bosch 9 450 905 890
- Bosch F 5939
- British Leyland XR81775
- CARQUEST Premium 86595
- CARQUEST Standard BG5277
- CARQUEST Standard R86595
- Champion CFF100246
- Champion L 246
- Champion L 246/606
- Citgo Petroleum G6593
- Coopers FIG 7057
- Delphi FF20001
- Deutsch FF686
- Donaldson P550557
- Duralast FF686DL
- Duralast FF687DL
- ECOGARD XF65277
- Factory Motor Parts V3595
- Filtron PP 865/2
- Firestone Ride-Rite FF6593
- Ford 1075138
- Ford 2M519155AA
- Ford 2M5Z9155CA
- Ford 5L1Z9155AA
- Ford F 89 E 9155 AA
- Ford F 89 Z 9155 A
- Ford FOTE9155AA
- Fram G8018CS
- Fram G8018DP
- Factory Value V3595
- Genie 1271652GT
- Genie 1272019GT
- Hengst H189WK
- Hoffer Products 7790244
- Interfil FGI0189
- Interfil FGI133
- Interfil FGI133A
- British Leyland C2 Z7738
- British Leyland XR 81775
- Jlg 7027972
- John Deere MIU13548
- Kohler GM34570
- LTH LTH10133G
- LTH LTH986A
- Luberfiner G 6593
- Luberfiner G1114
- Luberfiner G6593-1
- M Filter MP 4038
- Magneti Marelli 71757968
- Magneti Marelli FI I54
- MAHLE KL 181
- Mann-Filter MF1003
- Mapco 62601
- Mazda ZZP113470
- Mazda ZZP113480
- Meat & Doria 4244
- Meat & Doria 4724
- Meyle 714 323 0003
- MicroGard 33595
- Mighty FG 986
- Mighty G6593
- Mileguard G8018DP
- Motaquip VFF 399
- Motorcraft FG 986 B
- Motorcraft FG1077
- Motorcraft FG1092
- Motorcraft FG1114
- Motorcraft FG986
- Mueller FB130
- NAPA Gold Filters 3595
- NAPA ProSelect Filters 23595
- OMNIPARTS 922030102
- PBR AG-6037
- Parts Master 73595
- Power Train PG8018
- Pro-Tec 534
- Promotive F65277P
- PUREPRO F55597
- Purflux EP164
- Purflux EP196
- Purolator F 65277
- Purolator F55597
- Purolator F69209
- Ryco Z588
- Sakura FS-1908
- Service Champ 54073I
- Service Champ FG1114
- Sofima S 1769 B
- Tecnocar B30
- Teho 61095
- Trust G6593
- UFI 31.769.00
- Ultra-8 3620901
- Unipart Automotive GFE 7248
- VAICO 25-0113
- VAICO V25-0113
- Valeo 587020
- Vermeer 147082001
- WALMI WG8018
- Warner G1114
- Warner G6593
- Wix Europe WF8194
- Purolator F65277
- Gonher GG1872
- WIX Fuel Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. WIX offers high quality, high efficiency media specific to the application and fuel type being used. Superior materials, design and construction ensure WIX fuel filters provide excellent performance under all types of operating conditions.
| Height | 7.146 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Fuel (Complete In-Line) Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Top | 2.318 |
| Media Material | Cellulose |
| Inlet | 5/16 |
| Outlet | 5/16 |
| Duty Type | LD |
| Class | A |
| Micron | 10.00 |
| UPC | 765809335950 |
| Origin Country: | US |
| Weight: | 0.33 lbs (0.15 kg) |
| Package Length: | 3.3" (8.4 cm) |
| Package Width: | 3.3" (8.4 cm) |
| Package Height: | 8" (20.3 cm) |
1 Year Warranty