Wix 33559 Fuel Filter
WIX Fuel (Complete In-Line) Filter
$39.09
In Stock
Ships: Monday May. 18th
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours Monday May. 18th
Brand: Wix
Stock #: 33559
Condition: New
UPC: 765809335592
Weight: 0.64 lbs (0.3 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Crosland 6683
- Hastings GF284
- Deutsch FF696
- Honda 16010-ST5-931
- Honda 16010-ST5-932
- ACDelco FS 9187 E
- ACDelco GF 735
- BluePrint Engines ADH 22329
- Japan Parts 30-04-498
- Auto Extra 61633559
- Autopart International 5002200970
- Baldwin BF1193
- Beck/Arnley 0430995
- American Parts 95559
- Bosch 0 450 905 916
- Bosch 71632
- Bosch BFE004
- Bosch F 00E 160 001
- Bosch F 5916
- CARQUEST Premium 86559
- CARQUEST Standard BG4870
- CARQUEST Standard R86559
- Citgo Petroleum G6511
- Coopers FIG 7030
- Delphi FF0157
- Duralast FF696DL
- ECOGARD XF44870
- Factory Motor Parts V3559
- Febi-Bilstein 26447
- Filtron PP 930
- Firestone Ride-Rite G6511
- Fram G7599
- Fram G7599CS
- Fram G7599DP
- Factory Value V3559
- General Motors 25176324
- GK Industries GF7104
- Gonher GG-160
- Hengst H265WK
- Hoffer Products 7590136
- Honda 16010-S01-A30
- Honda 16010-S01-A31
- Honda 16010-S01-A32
- Honda 16010-ST5-933
- Honda 16010-ST5-E01
- Honda 16010-ST5-E02
- Inter-Continental ALG7200
- Interfil FGI052
- Interfil FGI52
- IPS IFG-3498
- Isuzu 5862022080
- Isuzu 5862070020
- Jakoparts J1334023
- Japan Parts FC-494
- Japan Parts FC-494S
- Japan Parts FC-495S
- Japan Parts FC-498
- Japan Parts FC-498S
- Japan Parts JFC-494
- Japan Parts JFC-494S
- Japan Parts JFC-495S
- Japan Parts JFC-498
- Japan Parts JFC-498S
- Kolbenschmidt 50 013 824
- Kolbenschmidt 824-FP
- Kralinator G236
- LTH LTH160G
- Luberfiner G 6511
- M Filter MP 4037
- Magneti Marelli 71757991
- Magneti Marelli FI I79
- MAHLE KL 185
- MAHLE KL287
- Mann-Filter MF1009
- Mann-Filter WK 68/1 X
- Mann-Filter WK6882
- Mapco 62520
- Meat & Doria 4136
- Meyle 31-14 323 0002
- MicroGard 33559
- Mighty GF 185
- Mileguard G7599DP
- Motaquip VFF 309
- Motaquip VFF 383
- Motorcraft FG1100
- Mueller FB163
- NAPA Gold Filters 3559
- NAPA ProSelect Filters 23559
- Nipparts J1334023
- Nippon FI0152
- OMNIPARTS 922030088
- PBR AG-6045
- Parts Plus G6511
- Parts Master 73559
- Pentius PFB44870
- Power Train PG7599
- Premium Guard PF7599
- Pro-Tec 523
- Promotive F44870P
- Pronto PF4870
- PUREPRO F44870
- Purflux EP177
- Purolator F 44870
- Purolator F44870M
- Purolator F59217
- Repco RFF39
- Ryco Z463
- Sakura FS-1607
- Service Champ 59136
- Sofima S 1621 B
- Tecnocar B63
- Teho 61059
- Tires Plus G6511
- Trust G6511
- UFI 31.621.00
- Union Japan F-531
- Unipart Automotive GFE 7038
- Unipart Automotive GFE 7092
- Universal Filter Italiana (UFI) 3162100
- Unocal 76 UF735
- VAICO V26-0155
- Valeo 587208
- VIC FC-817
- VIC FC-819
- WALMI WG7599
- Warner G6511
- Wix 33559
- Wix Europe WF8119
- Purolator F44870
- Honda 16010S01A32
- Honda 16010ST5931
- Honda 16010ST5933
- Honda 16010ST5E02
- Gonher GG160
- WIX Fuel Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. WIX offers high quality, high efficiency media specific to the application and fuel type being used. Superior materials, design and construction ensure WIX fuel filters provide excellent performance under all types of operating conditions.
| Height | 4.587 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Fuel (Complete In-Line) Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Top | 2.953 |
| Media Material | Cellulose |
| Inlet | 14X1.5 MM |
| Outlet | 12X1.25 MM |
| Duty Type | LD |
| Class | C |
| Micron | 13.00 |
| UPC | 765809335592 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 0.64 lbs (0.3 kg) |
| Package Length: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Width: | 3.1" (7.9 cm) |
| Package Height: | 5.1" (12.9 cm) |
1 Year Warranty