Wix 33558 Fuel Filter
WIX Fuel (Complete In-Line) Filter
$26.00
10+ In Stock
Ships: Thursday May. 14th
Pick-Up: Ready in 2-4 Hours (Order before 3:00 PM)
Brand: Wix
Stock #: 33558
Condition: New
UPC: 765809335585
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Hastings GF232
- Hastings GF253
- Baldwin BF1048
- Deutsch FF739
- Mighty GF138
- ACDelco GF703
- Fram G6827
- Fram G7367
- Wix 33558
- GK Industries GF649
- Service Champ 59142
- Trust G6353
- Mann-Filter WK 711
- General Motors 25175541
- General Motors 25176284
- Warner G6353
- Saab 32007198
- Subaru 42072-AA010
- Subaru 42072-AA011
- Subaru 42072-PA010
- Parts Plus G6353
- Parts Plus G6354
- Pronto PF4668
- Pentius PFB54668
- NAPA Gold Filters 3558
- NAPA ProSelect Filters 23558
- Premium Guard PF6827
- ECOGARD XF54668
- PUREPRO F54668
- Luberfiner G 6353
- ACDelco FS 9194 E
- ACDelco FS 9286 E
- ACDelco GF 663
- BluePrint Engines ADS 72305
- Japan Parts 30-07-707
- Auto Extra 61633558
- Autopart International 5002232295
- Beck/Arnley 0430943
- Beck/Arnley 0430979
- American Parts 95558
- Bosch 0 986 450 114
- Bosch 0 986 450 114-4
- Bosch 0 986 450 136
- Bosch 71530
- Bosch 71534
- Bosch F 0114
- CARQUEST Premium 86558
- CARQUEST Standard R86558
- Champion L 461
- Champion L 461/606
- Citgo Petroleum G6353
- Coopers FIG 7042
- Coopers FIG 7065
- Crosland 6729
- Delphi FF0139
- Factory Motor Parts V3558
- Febi-Bilstein 26443
- Filtron PP 909
- Factory Value V3558
- GK Industries GF643
- Hengst H285WK
- Hoffer Products 7590075
- Hoffer Products 7590218
- Inter-Continental ALG316
- Inter-Continental ALG317
- Interfil FGI1093
- Interfil FGI93
- Jakoparts J1337007
- Japan Parts FC-707
- Japan Parts FC-707S
- Japan Parts FC-708
- Japan Parts FC-708S
- Japan Parts FC-798
- Japan Parts FC-798S
- Japan Parts JFC-707
- Japan Parts JFC-707S
- Japan Parts JFC-708
- Japan Parts JFC-708S
- Japan Parts JFC-798
- Japan Parts JFC-798S
- Kolbenschmidt 50 013 825
- Kolbenschmidt 825-FP
- Kralinator G 193
- Lazorlite L116569
- Lazorlite L116721
- M Filter MP 4021
- Magneti Marelli FI I52
- MAHLE KL 134
- Meat & Doria 4075
- Meat & Doria 4218
- Meyle 34-14 323 0001
- MicroGard 33558
- Micron F5316
- Motaquip VFF 330
- Motaquip VFF 427
- Mueller FB164
- Nipparts J1337007
- OMNIPARTS 922030087
- Parts Master 73286
- Parts Master 73558
- Pro-Tec 526
- Promotive F54668P
- Purflux EP180
- Purolator F 54668
- Repco RFF112
- Repco RFF53
- Bosch 71630
- Ryco Z348
- Ryco Z536
- Ryco Z538
- Sakura FS-1811
- Sofima S 1541 B
- Sofima S 1593 B
- Subaru 42072AA120
- Tecnocar B64
- UFI 31.541.00
- UFI 31.593.00
- Union Japan F-813
- Universal Filter Italiana (UFI) 3154100
- Valeo 587039
- Wix Europe WF8104
- Purolator F54668
- Subaru 42072AA010
- Subaru 42072AA011
- Subaru 42072PA010
- WIX Fuel Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. WIX offers high quality, high efficiency media specific to the application and fuel type being used. Superior materials, design and construction ensure WIX fuel filters provide excellent performance under all types of operating conditions.
| Height | 4.724 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Fuel (Complete In-Line) Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Outer Diameter Top | 3.346 |
| Media Material | Cellulose |
| Inlet | 8 mm |
| Outlet | 8 mm |
| Duty Type | LD |
| Class | C |
| Micron | 17.00 |
| UPC | 765809335585 |
| Origin Country: | CN |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 3.9" (10 cm) |
| Package Width: | 3.9" (10 cm) |
| Package Height: | 4.9" (12.4 cm) |
1 Year Warranty