Wix 33508 Fuel Filter
WIX Fuel (Complete In-Line) Filter
$32.13
Out of Stock
Brand: Wix
Stock #: 33508
Condition: New
UPC: 765809335080
Weight: 1 lbs (0.46 kg)
Accepted Payments: Visa, MasterCard, PayPal
Buyer fitment guide only intended as reference. Please use catalogue search by vehicle to ensure proper fitment.
- Crosland 6705
- Fram G3737
- Wix 33508
- GK Industries GF5603
- Mann-Filter WK 845
- Mercedes-Benz 001 477 87 01
- Mercedes-Benz 002 477 13 01
- Mercedes-Benz 002 477 17 01
- Mercedes-Benz 002 477 44 01
- Purflux EP152
- NAPA Gold Filters 3508
- Bosch 71047
- Luberfiner G 2987
- Mapco 62852
- Mapco 62854
- Mighty G 2987
- Purolator F 64641
- Tecnocar B91
- ACDelco FS 9218 E
- Auto Extra 61633508
- Autopart International 5002232903
- Bosch 0 450 905 177
- Bosch 0 450 905 178
- Bosch 0 450 905 208
- Bosch 0 450 905 603
- Bosch 0 450 905 604
- Bosch 0 986 AF8 093
- Bosch 71040
- Bosch F 5177
- CARQUEST Premium 86508
- Champion CFF100212
- Champion L 212
- Coopers FIG 7013
- Delphi FF0102
- Duralast FF766DL
- Filtron PP 834
- Ford 5025 105
- Frad 16.32.32/130A
- Hengst H80WK05
- Hoffer Products 7790038
- Hoffer Products 7790038/1
- Hoffer Products 7790038/1SR
- Inter-Continental ALG2027
- Kayser AK 11 - KJA
- Kolbenschmidt 067-FP
- Kolbenschmidt 50 013 067
- M Filter MP 4008
- Magneti Marelli 71760850
- Magneti Marelli FI I31
- MAHLE KL 16
- MAHLE KL 38
- Meat & Doria 4038
- Meat & Doria 4038/1
- Meat & Doria 4038/1SR
- Mercedes-Benz A 001 477 87 01
- Mercedes-Benz A 002 477 13 01
- Mercedes-Benz A 002 477 17 01
- Mercedes-Benz A 002 477 44 01
- Meyle 014 047 0028
- Meyle 014 047 0029
- MicroGard 33508
- Motaquip VFF 229
- Motaquip VFF 230
- Motaquip VFF 368
- Motorcraft EFG 310
- Mueller FB191
- PBR AG-6017
- Parts Master 73508
- Purolator F 67260
- Purolator PFC 4641
- Repco RFF18
- Bosch 0450905177
- Ryco Z447
- Sakura FS-2601
- Savara SBI 107
- Sofima S 1900 B
- Tecalemit B 91
- Teho 61078
- UFI 31.563.00
- Unipart Automotive GFE 7066
- VAICO 30-0820
- VAICO V30-0820
- VAICO V30-0820-1
- Valeo 587205
- VAICO 300820
- Wix Europe WF8038
- Purolator F64641
- Purolator F67260
- WIX Fuel Filters provide excellent engine protection for normal and severe driving conditions such as dirt roads, construction sites, stop and go traffic, short trips, and interstate travel. WIX filters are recommended for OEM fuel filter change intervals. WIX offers high quality, high efficiency media specific to the application and fuel type being used. Superior materials, design and construction ensure WIX fuel filters provide excellent performance under all types of operating conditions.
| Height | 6.575 |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Style | Fuel (Complete In-Line) Filter |
| Inner Diameter Top | Closed |
| Flow Rate | 32 GPH |
| Outer Diameter Bottom | 3.215 |
| Outer Diameter Top | 3.563 |
| Media Material | Cellulose |
| Inlet | 12X1.5 MM |
| Outlet | 14X1.5 MM |
| Duty Type | LD |
| Class | W |
| Micron | 7.00 |
| UPC | 765809335080 |
| Origin Country: | BG |
| Weight: | 1 lbs (0.46 kg) |
| Package Length: | 4" (10.2 cm) |
| Package Width: | 4" (10.2 cm) |
| Package Height: | 7.3" (18.4 cm) |
1 Year Warranty